Birleşik Metal İş 29 Ocak Perşembe günü 20 işyerinde greve çıkıyor.

Grevler Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze’de 20 fabrikada gerçekleşecek.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’na üye metal işçileri 29 Ocak’ta greve çıkıyor. Metal işçileri, "Emeklerinin karşılığını alamadıkları, eşitsiz ücret uygulamalarında iyileştirme yapılarak adalet sağlanmadığı, 2 yıllık sözleşme yerine 3 yıllık sözleşme dayatmasıyla ucuz işçiliğin kalıcılaştırılmasına boyun eğmedikleri, Metal Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (MESS) dayatmalarını reddettikleri ve onurluca yaşayıp insanca koşullarda çalışmak için" greve gidiyor.

HDP'DEN GREVE DESTEK

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, yaptığı yazılı açıklamada metal işçilerinin grevini desteklediklerini kaydederek şunları söyledi:

"Bu grev haklı ve meşru bir grevdir. Metal işçileri, büyük sermayenin ve hükümetin işçiler üzerindeki kuşatmasını kırmak, kendi emekleri üzerinde söz ve karar sahibi olmak için greve çıkıyorlar. Bu nedenle metal işçilerinin grevi, yalnızca kendileri için değil, farklı işkollarında düşük ücretlerle çalışanların, sendikasız, güvencesiz işçilerin ve bütün işkollarındaki kafa ve kol emekçilerinin grevi anlamına geliyor. Metal işçilerinin kazanımı tüm işçi sınıfının ve ezilenlerin kazanımı olacaktır.

HDP olarak greve çıkan işçileri yürekten selamlıyoruz; grev boyunca onlarla omuz omuza olacağımızı, ihtiyaç duydukları her türlü destek ve dayanışmayı göstereceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz."

Kaynak: Demokrat Haber