Meclis Genel Kurulu’nda HDP milletvekili Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus! Bir kadın olarak sus!” çıkışıyla kadınların tepkisini çeken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir kez daha 'sözlerinin arkasında durdu.' Sözleri nedeniyle 'gündem' olan Arınç, yaşananları "Sinek vızıltısı kadar önemli görmediğini" dile getirirken, "Onlar haksız ben haklıyım" diye konuştu ve kendisine yönelik tepkiler için de "Eh, reklamın kötüsü olmaz," dedi.

SÖZLERİ HAKARET DEĞİLMİŞ

Arınç, Aydoğan’a bağırmasının gerekçesini şöyle anlattı:

Gözden kaçırmayın

Şırnak'ta yakılan bir kadının cesedi bulundu Şırnak'ta yakılan bir kadının cesedi bulundu

“Önce ‘Hanımefendi sus’, biraz sonra da ‘Bir kadın olarak sus’ dedim. Hükümet adına konuşma yaptım. İki polisin şehit edilmesini söyleyince bir hareketlendiler. İki dakika sürem var. Baktım 23 saniye var önümde. ‘Hanımefendi sus‘ dedim. Nursel Aydoğan Bursalıdır. Müdahalem, ‘Sürem bitiyor, sen bana müdahale ediyorsun, bir kadınsın zarif olmalısın, sus’ anlamındadır."

Aydoğan’a sözlerinin hakaret anlamına gelmediğini öne süren Arınç, “Kızsaydım sus be kadın derdim. Hakaret etmek istesem hanımefendi sus der miyim. Kadınlar konuşmaz, konuşmasın anlamında değil. Öyle anlayanlar çıkabilir ama…” diyerek kendini 'savundu'.

"SİNEK VIZILTISI KADAR ÖNEMLİ DEĞİL"

Arınç, CHP'li Şafak Pavey'in HDP'li vekillerin 'Özür dilesin' teklifini reddetmesini referans göstererek, "Herkes Pavey’e gitti, bulundukları yerden de ağız dolusu sözler söylediler. Pavey 'Ben bunda bir hakaret kası görmüyorum' dedi. Kadınlar şefkatlidir, hürmetlidir. Hadi erkekler bağırıyor da sen bari bir kadın olarak sus dedim. Bir sinek vızıltısı kadar önemli değil. Çünkü onlar haksız ben haklıyım. Haksız olduğumu bilsem hemen özür dilerim," diye konuştu.

"REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ"

Arınç, kendisine yönelik tepkiler nedeniyle gündemleşmesine de 'iyi tarafından' baktı ve şunları söyledi:

"Pervin Buldan bana ders vermeye kalkıyor, ‘Sus hanımefendi’ dediğim için. Göksel Enç var bizim Antalya vekilimiz. Bizde müdahale bir gelenektir. Gökçen Hanım’a ‘Sen bir sus be’  dediler. Ben de ‘be’ yok. Tutanaklarda var bu. Pervin Buldan ‘Kadınlığından utan biraz’ diyor. HDP’nin kadın vekilleri toplanıp bir şey söylemişler. Onlara bir şey demiyorum. Yakışanı yapmışlar.

"Ama CHP’nin beş 10 kadın vekili de beni eleştirmiş. Sayelerinde en çok konuşulan üçüncü isim olmuşum. Eh reklamın kötüsü olmaz. ‘Sus be kadın’ desem yerden göğe özür dilerdim. ‘Hanımefendi sus’ demek de hanımefendiliği ona vermektir."