CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Binali Yıldırım ile ilgili kulis bilgileri paylaştı.

Yarkadaş'ın iddiasına göre "Binali Yıldırım, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını kabul etti ama bir şart daha koştu. Yıldırım, 26. Dönem Milletvekili Metin Külünk'ün, mevcut Başkan Bayram Şenocak'ın yerine İl Başkanlığı'na atanması durumunda görevi kabul etmeyeceğini açıkça söyledi".

HALK TV'de yayımlanan MERCEK programında konuşan Barış Yarkadaş, yerel seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP'nin İBB başkan adayı olarak ismi geçen Binali Yıldırım'la ilgili yeni iddialarda bulunan Yarkadaş, Yıldırım'ın Metin Külünk'ü istemediğini ileri sürdü.

Külünk'ün bu itiraza tepki gösterdiği ve yakın çevresine  "Madem öyle; ben de onunla çalışmak istemiyorum" dediğini söyleyen Yarkadaş, "AKP, İstanbul krizi yaşıyor. İstanbul AKP için bilmeceye dönüştü" dedi. 

BİLAL ERDOĞAN PLANI

Yıldırım'ın, Berat Albayrak ile Bilal Erdoğan'ın listelere müdahil olmak istediği iddialarına da tepki gösterdiğini söyleyen Yarkadaş, "Ancak buna rağmen, listelerde her iki isim de çok etkili olacak. Hatta Bilal Erdoğan Belediye Meclis Üyesi yapılacak. Yıldırım seçimi kazanırsa; Bilal Erdoğan önce Meclis Başkanı ardından ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtulacak" ifadesini kullandı. 

MHP'NİN SÜRPRİZ ADAYI

Yarkadaş, aynı programda CHP Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da MHP ile görüştüğünü öne sürdü. Yarkadaş, "CHP'den Muğla Belediye Başkan Adayı olmayı bekleyen Kocadon, bu isteği gerçekleşmeyince rotayı MHP'ye kırdı. Kocadon, MHP'nin Muğla adayı olabilir. AKP, Muğla'da aday çıkarmayıp MHP'yi destekleyebilir" ifadesini kullandı. 

Yarkadaş, programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilen tazminat cezalarına da tepki gösterdi ve "dayanışma çağrısı" yaptı. Yarkadaş, "CHP liderine MAN Adası belgeleri ve yaptığı diğer açıklamalarından dolayı 4 milyon TL'ye yakın bir ceza verileceği görülüyor. Bu cezalar, başlatılacak olan bir dayanışma kampanyasıyla ödenmeli ve Kılıçdaroğlu'nun yalnız olmadığı siyasi iktidara gösterilmelidir" dedi.