Başbakan Binali Yıldırım, Almanya’nın Ermeni Soykırımı tasarısına ilişkin,  "Soykırım tasarısı Alman Parlamentosu'ndan geçerse ne olur? Evet, bir kere bu oylama çok saçma bir oylama.

"1915'te 1. Dünya Savaşı'nda yaşanmış olaylardan biri” ifadelerini kullandı.

İlk resmi ziyaretini Kıbrıs’a yapacak olan Başbakan Yıldırım, ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşuyor.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yardımcım Sayın Tuğrul Türkeş ve Orman Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu'da bizimle birlikte Kıbrıs'ta olacak. Kıbrıs ziyaretimiz sırasında Mustafa Akıncı ve diğer isimlerle resmi görüşmelerimiz olacak. Kıbrıs ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerde herhangi bir sorunumuz yok.

‘TÜRKİYE’DE NE VARSA KIBRIS’TA DA OLACAK’

Bizim Kıbrıs'a bakışımız çok açık ve net. Özellikle Kıbrıslı kardeşlerimizin refahı bakımından, Türkiye'de ne varsa Kıbrıs'ta da o olacak bakışıyla yaklaşıyoruz. Kıbrıs'ta uzun zamandır süren bir sorun var ve buna çözüm bulmamız gerekiyor.

Biz garantör devlet olarak çözümü her zaman üstlendik ve her türlü atılımı yaptık. Geçmişte verilen sözler tutulmadı ne yazık ki. Şu anda müzakere var ve müzakerelerin amacı 2 toplumlu devlet. Fakat 2 toplumlu bir devlet kuruluyorsa bazı sorularımız var mesela her 2 toplum eşit mi? Her 2 toplumun hak ve hukuku savunuluyor mu? Herkes bilmeli ki KKTC'de yaşayan kardeşlerimize yapılan en ufak yanlış, bize yapılmıştır.

ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI

Çok saçma bir oylama. Aslı astarı olmayan, 1915’te 1. Dünya Savaşı’nda yaşanmış, her ülkede yaşanabilen, sıradan bir olay. Gizli saklımız yok. İç siyasetteki hesaplara alet edersek bu yanlış olur. Tabii ki Almanya’yla aramızdaki ilişkiler zedelenecektir. Biz zedelenmesin istiyoruz."

(Kaynak: T24)