Rosetta: Kuyruklu yıldıza üçüncü denemede inildi

Philae uzay modülü üçüncü denemesinde başarıya ulaştı ve kuyruklu yıldız 67P'den fotoğraflar göndermeye başladı...

Rosetta: Kuyruklu yıldıza üçüncü denemede inildi

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza inmeye çalışan Philae uzay modülü üçüncü denemesinde başarıya ulaştı ve kuyruklu yıldız 67P'den fotoğraflar göndermeye başladı.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) dün 'insanlık için büyük bir adım' olarak tanımladığı kuyruklu yıldıza iniş gerçekleşmiş, ancak modülün attığı zıpkınlar göktaşına tam olarak saplanamadığı için yapılan iniş kısa süreli olmuştu.

Bilim insanları bir ara modülle irtibatı dahi kaybetmiş ve tedirgin bir bekleyiş başlamıştı. Bugün gelen haberler ise artık Rosetta projesi ekibinin modülün kuyruklu yıldızın tam neresinde olduğunu tespit etmek üzerinde yoğunlaştığı yönünde.

Bilim insanları Rosetta sayesinde insanlık tarihinde ilk kez bir kuyruklu yıldızın detaylı biçimde incelemeyi ve güneş sistemi hakkında yeni cevaplar bulmayı hedefliyor.

Gelen ilk fotoğraflar Philae modülünün kuyruklu yıldız üzerine yamuk bir şekilde indiği izlenimini veriyor. Ancak proje ekibi Philae'nin her geçen dakika daha fazla veriyi dünyaya gönderdiğini söylüyor.

Philae modülü ve onu taşıyan Rosetta uzay aracı yaklaşık 6,4 milyar kilometrelik yolculuktan sonra 67P/Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ulaşmıştı.

Çamaşır makinası büyüklüğündeki Philae modülü dün uzay aracından fırlatılmış ve 7 saat sonra göktaşının buzlu yüzeyine ilk inişini gerçekleştirmişti.
Eğer modül sabitlenebilirse kuyruklu yıldız üzerinde birkaç ay sürecek olan incelemeler başlayacak. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 14:20
YORUM EKLE