2 yaşındaki köpek Poppy, 'epilepsi hastalarına umut ışığı olabilir'

Epilepsi krizi geçiren sahibini uyaran Poppy, bilim insanları tarafından araştırılıyor; köpeklerin epilepsi hastalarına yardım amaçlı kullanılmasının yollarını araştırılıyor

2 yaşındaki köpek Poppy, 'epilepsi hastalarına umut ışığı olabilir'

İnternette üç milyondan fazla izlenen bu video, epilepsi hastalarının hayatını kurtaracak bir çözüm olabilir. 2 yaşındaki köpek Poppy, sahibi epilepsi krizi geçirmeden önce onu uyarıyor ve onun hayatını kurtarıyor.

Radikal'in Mirror'dan aktardığı habere göre, Poppy, epilepsi hastası olan Shannon’ı tehlikeli bir kriz geçirmesine az bir süre kala uyarıyor ve onun hayatını kurtarıyor.

SHANNON VE POPPY'NİN HİKAYESİ

23 yaşındaki Shannon 17 yaşından beri epilepsi hastasıydı ve günde 4-5 kere geçirdiği krizler gittikçe daha ölümcül hale geliyordu.

Shannon, dışarı çıkamaz ve işe gidemez hale geldiğini anlatıyor. Fakat Poppy’nin gelmesiyle hayatının gidişatı değişmiş.

Shannon, Poppy’nin inanılmaz altıncı hissini keşfettiği o anı “Bir gün Poppy garip davranmaya başladı. Neden olduğuyla ilgili hiçbir fikrim yoktu. Üstüme gelmeye başladı ve soluk soluğaydı. İlk başlarda üstüne çok düşünmedim ama sonra fark ettim ki bir şeyin yolunda olmadığını işaret ediyordu” diye anlatıyor.Poppy, Shannon’ın epilepsi krizinden 15-20 dakika önce harekete geçiyor ve kriz geldiği anda da sahibinin nefes yollarının açık kalmasını sağlayarak boğulmasını önlüyor. Kimse Poppy’nin bunu nasıl yapabildiğini bilmiyor ama Shannon’ın artık dışarı çıkıp hayattan daha çok keyif almaya başladığı kesin.

BİLİM İNSANLARI 'KÖPEKLERİN EPİLEPSİ HASTALARINA YARDIMI' ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Poppy’nin 'altıncı hissinin' bilim insanlarını da şaşkına çevirdiği belirtiliyor. Queen’s Üniversitesi uzmanları Poppy’yi inceleyerek köpeklerin epilepsi hastalarına yardım amaçlı kullanılmasının yollarını araştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 13:14
YORUM EKLE