Tortum Çayı'na HES projesi iptal

Karar, ilçede bayram havası yaşattı

Tortum Çayı'na HES projesi iptal

Türkiye’nin 11’inci ‘sakin kent’i seçilen Erzurum’un Uzundere ilçesindeki Tortum Çayı’na yapılması planlanan ‘HES’ projesi, tepkiler üzerine iptal edildi. Haber ilçede bayram havası yaşatırken, Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, “Üzerimizden büyük bir yük kalktı. İlçemiz sakinliğini koruyacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Öşvank Manastırı ve Yedi Göller’i bünyesinde bulunduran Uzundere, bölgenin en sakin ilçelerinden birisi. Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu tarafından 2016’nın mart ayında ‘sakin şehir’ seçilen ilçenin içinden geçen Tortum Çayı üzerine HES yapılması kararlaştırıldı.

1987’de ilçe olan ve ‘Erzurum’un sebze ve meyve ambarı’ olarak nitelendirilen Uzundere’ye Hidroelektrik Santrali (HES) yapılacağı haberleri ilçede tepkiyle karşılandı. 21 Aralık 2017 günü HES bilgilendirme toplantısına Uzundere Belediye Başkanı Ak Partili Halis Özsoy, Uzundere İl Genel Meclis Üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, işletmeciler, çeşitli STK temsilcileri ile bölge sakinleri katıldı.

Tortum ve Uzundere ilçelerinden geçmekte olan Tortum Çayı mevkiine Van Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan, ‘Çayaşan regülatörü ve HES kırma, eleme, yıkama tesisi ve hazır beton santrali ile malzeme ocakları projesi’yle ilgili olarak çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliği gereği halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere hazırlanan toplantıya katılanlar HES görevlilerine tepki gösterdi. Şirket yöneticileri, ilçe sakinlerini tepkisi üzerine toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

Yaşanan protestolar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk ile ÇED Genel Müdürü Mustafa Satılmış’ın kendisini arayarak, Bakan Mehmet Özhaseki’nin talimatıyla Çayaşan HES projesi ÇED sürecinin iptal edildiği müjdesini verdiğini belirten Başkan Özsoy, şu açıklamada bulundu:

“HES 12 kilometre boyunca bu nehrin hem yatağını değiştirecek hem de suyun önemli bir kısmını alacaktı. Tüm zeminlerde mücadelemizi sürdürdük. Hatta bu proje ile ilgili ÇED gerekli değildir kararı verdi. Türk yargısı böyle bir kararın olmayacağını ispat etti ve Danıştay’da bunu onayladı. Fakat çevresel etki değerlendirme sürecinin başlaması bizi çok endişelendiriyordu. Çok şükür bakanımızın talimatı ile bu sürecin iptal edilmesi projenin başlamadan sona ermesine sebep oldu. Bakanımız, müsteşarımız ve ÇED genel müdürümüze ilçe halkı adına teşekkür ediyorum.”

TARIM VE AFET VURGUSU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Uzundere Belediye Bakanlığı’na gönderdiği yazıda ise tarım ve afet vurgusu yapılarak, “Çayaşan Regülatörü ve HES Kırma-Eleme Yıkama Tesisi ve Hazır Beton Santralleri ile Malzeme Ocakları projesinin ÇED süreci sonlandırılmıştır” ifadesine yer verildi.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 18:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER