Sanatçılardan Hasankeyf için çağrı: Tarihi hatadan dönün

Hasankeyf Koordinasyonu, baraj göletinin yükselmesiyle sular altında kalan Hasankeyf’in köylerini ziyaret etti

Sanatçılardan Hasankeyf için çağrı: Tarihi hatadan dönün

Ilısu Barajı’nın yükselmesiyle yok olmaya yüz tutan Hasankeyf’in köylerini ziyaret eden Hasankeyf Koordinasyonu bileşenleri basın toplantısı düzenledi.

94 sanatçı da Hasankeyf için ortak çağrı yaptı.

Yapılan açıklamada 40 köyün bütünüyle sular altında kaldığı ve 60 köyde de evlerin ve tarım arazilerinin büyük bir bölümünün suya gömüldüğü belirtildi.

BirGün’den Yunus Emre Ceren’in haberine göre, koordinasyon adına basın açıklamasını okuyan Yüksek Mimar Mücella Yapıcı “Yanlış politikalar sonucu bugün en az 12 bin yıllık tarihe sahip antik Hasankeyf Kenti ile birlikte 289 höyük ve 80’i tümüyle olmak üzere 199 köy ve mezra sular altında bırakılıyor. Dicle Vadisi boyunca tufan ve talan devam ediyor. Her geçen saniyede bir canlı, bir ev, bir tarihi alan sular altında kalıyor” dedi.

“ARGÜMANLAR BOŞA ÇIKIYOR”

Tarihin sular altında bırakıldığını belirten Yapıcı açıklamada şunları söyledi:

“Antik Kent Hasankeyf’te tarihi alanlar dinamitlendi, arkeolojik kazı alanlarında iş makinaları kullanıldı, kültürel varlıklar beton bloklara gömüldü. İktidarların bu barajın yapımıyla ilgili ortaya koydukları argümanlar her geçen gün boşa çıkmakta.

“Baraj göletinin geldiği her noktada zorunlu göç, göçe bağlı yoksullaşma hem Hasankeyf ilçesinde hem de Batman il merkezinde görünür olmaya başladı. Büyük toprak sahiplerinin gösterişlerine aldanmamak gerekiyor.

“İNSANLAR YOKSULLUĞA ZORLANIYOR”

“Ülke genelindeki zengin yoksul oranı burada da kendini göstermektedir. En az 10 bin topraksız hiçbir tazminat alamadan en temel insani hak olan barınma hakkından yoksun bırakıldı, bırakılmaya devam ediliyor. Sabah kalktıklarında evlerinin sular altında kalacağı korkusuyla son ana kadar köylerinden ayrılamayan birlerce insan şu an zor koşullarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor.

“Birçok köyde evlerin bir bölümü sular altında kalırken üst kısımlarında yaşam devam ediyor. Konut edinme için verilen sözler yerine getirilmemiş durumda.

“EKOLOJİK TAHRİBATIN BOYUTU BİLİNMİYOR”

“Kapakların kapatılmasıyla birlikte milyonlarca canlı, yaşam kaynağı olan Dicle’nin sularında boğduruldu. Baraj göletti Vadi boyunca Tufan’a dönüşmüş durumda. Tepkiler sonucunda, soyu tükenme riski altında olan canlılarla ilgili yeni yuvalanma alanları yapılacağı belirtilse de alan boyunca kuşlar için yapılmış iki üç kule dışında bir çalışma görülmüyor.”

SANATÇILARDAN HASANKEYF İÇİN ÇAĞRI

TTB üyesi Dr. Nazmı Algan, Hasankeyf için sanatçıların yaptığı çağrıyı okudu. Ahmet Ümit, Altan Erkekli, Jehan Barbur, Levent Üzümcü, Metin Uca, Cengiz Bozkurt, Deniz Çakır, Onur Akın, Ercan Kesal, Fırat Tanış, Genco Erkal, Suavi, Zülfü Livaneli gibi 94 sanatçının imzası bulunan metinde şu ifadelere yer verildi:

 Baraj Kapaklarını Kontrollü Olarak Açın, Hasankeyf’te Tarihi Hatadan Dönün! Dünya kültürel mirasının en değerli varlıklarından olan ve 12 bin yıldan bu yana yaşamın kesintisiz sürdüğü Antik Hasankeyf Kenti son nefesini vermek üzere! İçinde bulunduğumuz şu günlerde, eğer müdahale edilmezse tamamen sular altında kalacak ve sonsuzluğa gömülecek Hasankeyf için, siz sorumluları son kez uyarmak istiyoruz! Hiçbir rasyonel ihtiyaç ve gerekçeyle açıklanamayacak, işlevsiz bir baraj projesi için böylesi bir değerimizi yok etmeyelim. Bizler, bu ülkenin sanatçıları, aydınları ve yazarları olarak, siz yetkililere, sorumlulara sesleniyoruz! Su tutmaya başlanan bölgede, baraj kapaklarının kontrollü bir şekilde açılmasını ve tutulan suların boşaltılarak Hasankeyf’in yaşatılmasını istiyoruz. Bu tarihi hatadan hep birlikte dönelim! Hasankeyf’i yaşatalım!

İmzacılar:

A.Mücella Yapıcı

Ahmet Ümit

Ali Bilge

Ali Uçansu

Altan Erkekli

Aydın Engin

Ayfer Düztaş

Ayşe Cemal

Ayşe Erzan

Ayşegül Devecioğlu

Barış Atay

Barış Bağcı

Betül Arım

Beyza Üstün

Birce Akalay

Binnaz Toprak

Can Atalay

Celal Yıldırım

Celil Nalçakan

Cemil Qoçgiri

Cengiz Bozkurt

Cezmi Baskın

Damla Kılıçoğlu

Deniz Çakır

Deniz Türkali

Diljen Roni

Doğan Bermek

Emine Uşaklıgil

Ercan Kesal

Erdoğan Aydın

Erdoğan Kahyaoğlu

Erhan Güleryüz

Erol Babaoğlu

Esra Koç

Fırat Tanış

Genco Erkal

Gençay Gürsoy

Gülseren Onanç

Güney Zeki Göker

Gürhan Ertür

Hacer Ansal

Haluk Levent

Hüsnü Arkan

Iraz Yöntem

İrfan Değirmenci

Jehan Barbur

Kıraç

Levent İnanır

Levent Üzümcü

Mebuse Tekay

Melek Ulagay Taylan

Mem Ararat

Metin Uca

Mikail Aslan

Mustafa Paçal

Mustafa Peköz

Nakiye Boran

Nazar Büyüm

Nazım Dikbaş

Neslihan Yargıcı

Nesrin Nas

Nesteren Davutoğlu

Neşe Erdilek

Nevin Soyukaya

Nilüfer Açıkalın

Nurcan Baysal

Nurhan Özenen

Nurten Ertuğrul

Onur Akın

Orhan Alkaya

Orhan Aydın

Orhan Silier

Oya Baydar

Özgür Mumcu

Rıza Akın

Saygın Ersin

Selim Temo

Sinan Tuzcu

Soner Olgun

Suavi

Şebnem Sönmez

Şevval Sam

Tarık Günersel

Tatyos Bebek

Ülkü Duru

Viki Çiprut

Yasemin Bektaş

Yavuz Ekinci

Yekta Kopan

Zeynep Tanbay

Zülfü Livaneli

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2020, 23:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER