Rüyalar kontrol altına mı alındı?

Bilimin, insanoğlunun tüm eylem ve düşüncelerini kontrol altına alma çabası hız kesmiyor

Rüyalar kontrol altına mı alındı?

Bilim insanları, unutulan rüyaların kaydedilmesini sağlayan bir mekanizmayı hayata geçirdi.

Massachusettes Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları tarafından, rüyaları kaydetmek için geliştirilen sisteme göre, Dormio adı verilen cihaz uykuya dalmadan önce zihinden geçen düşünceleri kaydediyor. Böylece yarı uykulu halde söylenen sözler ve yaratıcılığın zirveye çıktığı düşünülen anlar bu cihaz sayesinde kaydedilebilecek.

Dormio, yarı uykulu haldeyken zihinden geçen düşünceleri kaydettikten sonra bu fikirler dinlenebilir hale getirilecek. Araştırmalara göre, uykuya dalarken bilincin yarı açık yarı kapalı olduğu an, mantıklı düşünme yeteneği ve bilişsel faaliyetlerin de ortadan kalktığı anlar.

Hipnopompi adı verilen uyku ve uyanıklık arası bu aşamada aklımıza fantastik fikirler geliyor ancak bu aşamanın hemen ardından derin bir uyku haline geçtiğimiz için, aklımıza gelen fikirleri çoğu zaman sonsuza dek unutuyoruz.

Tesla ve Poe gibi dahiler, bu yaratıcı aşamadan faydalanabilmek için yatağa uzanıp ellerine çelik bir top alıyorlardı. Böylece uykuya dalmak üzereyken top ellerinden düşüyor, sesle irkilip uyanınca da az önce düşündükleri fikirleri taze taze kağıda döküyorlardı.

Kişinin eline geçirilen algılayıcılarla kalpı bir eldiven, nabzı, kas hareketlerini ve deri iletkenliğini ölçüyor. Bu veriler ışığında kişinin uykuya dalmak üzere olduğunu fark eden sistem, daha önceden belirlenmiş bir anahtar kelimeyle kişinin dikkatini vermesini sağlıyor.

Kişi dikkatini sisteme verdikten sonra bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla uyuyan kişiye sorular soruluyor ve o sırada aklından geçenleri anlatması isteniyor. Uygulamaya kaydedilen bu konuşma daha sonra dinlenebiliyor.

Kaynak: Ahval

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER