NASA uzmanından Türkiye uyarısı

Dr. Hall, küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinde yükselme de görüleceğini ifade etti

NASA uzmanından Türkiye uyarısı

NASA'nın “şiddetli hava olayları” uzmanı Dr. Timothy Hall, özellikle İstanbul'da yaşanan dolu, fırtına, sel gibi olayların nedenlerini değerlendirdi.

Habertürk'ten Nalan Koçak'ın haberine göre Dr. Hall, ani ve şiddetli hava olaylarının bir nedeninin küresel ısınma olduğunu söyledi ve ekledi: “Şiddetli hava olaylarını daha çok yaşayacaksınız. Isınmanın etkisi daha çok şehirlerde görülecek, nedeni betonlaşma.”

Atmosferin ısındıkça buhar formunda daha çok su tuttuğuna dikkat çeken Timothy Hall, “Yani havada yağışa dönüşebilecek daha çok su bulunuyor. Bu da şiddetli yağışlara neden oluyor. Önemli olan nokta şu: Bu, ortalama daha çok yağış demek değil. Hatta bazen daha az bile yağabiliyor. Fakat yağdığı zaman adeta bardaktan boşalıyor. ABD'deki olaylar konusunda daha çok şey biliyorum ama sadece Türkiye değil, dünyanın pek çok yerinde de bu tür hava olaylarının sıklığı artıyor.”

Geçtiğimiz hafta gece boyu süren gök gürültüleri ve şimşeklere de değinen Timothy Hall, “Bir tür geribesleme döngüsü yaşanıyor. Özeti şu: Su buhar formunda yoğunlaşıyor, rüzgarlar hızla bir araya geliyor, hava hızla yükseğe çıkıyor, buhar soğuyor ve yağmur olarak düşüyor. Yağdığında da daha çok ısıya neden oluyor. Ortaya çıkan ısı havanın yükselmesine neden oluyor. Ve bu döngü devam ediyor. Döngü güçlendikçe şiddetli gök gürültülü sağanak yağışa neden oluyor. Uzun lafın kısası havada ne kadar çok buhar olursa, şiddetli hava olaylarının olasılığı artar.”

Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinde yükselme de görüleceğini ifade eden Timothy Hall, “Korkuyorum ki özellikle Akdeniz kıyılarınızda fırtına ve buna benzer olaylar artacak. Tabii bunlar deniz seviyesini artırabilir ve kıyılarda sele neden olabilir” uyarısında bulundu

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 09:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER