Munzur Gözeleri'nde tepkilere rağmen projenin yapımına başlandı

 Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek olan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı projenin yapımına başlandı

Munzur Gözeleri'nde tepkilere rağmen projenin yapımına başlandı

Dersim'in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan ve Alevi toplumunun "kutsal" saydığı, Munzur Gözeleri'nde yapılmak istenen projeye başlandı. "Turizme açılacağı" söylenerek, bölgedeki "görüntü kirliliğini gidermek" iddiasıyla Tunceli Valiliği'nin koordinesinde, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylanan projenin yapımına başlandı.

800 milyon liralık proje, ahşap yoğunluklu planlansa da Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilecek. Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan proje, gözelerdeki beton alanların üstüne ahşap döşenmeye başladı.

Yine yapılması planlanan iki otoparktan biri hemen gözelerin yanı başında. Diğeri ise Gözeler Köyü yakınında inşa edilecek. Camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerleri de köyün yakınlarında yapılacak.

Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek projenin tamamlanması durumunda, gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği belirtiliyor.

Kaynak: MA  

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 19:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER