İsrail'de 140 bin yıllık yeni insan türü keşfedildi

Araştırmaya göre daha önce İsrail'de keşfedilen ve benzer özellikler gösteren birkaç fosil daha bu yeni Homo türüne atfedilebilir

İsrail'de 140 bin yıllık yeni insan türü keşfedildi

Kudüs İbrani Üniversitesi arkeoloji bölümünden Dr. Yossi Zaidner'in ekibi, Ramla kenti yakınlarındaki arkeolojik kazılar sırasında, 'bilinen hiçbir Homo türüne atfedilemeyecek' tarih öncesi insan kalıntıları keşfetti.

Science dergisinde yayınlanan çalışmada Tel Aviv Üniversitesi'nden bir antropolog ekibi ile Dr. Zaidner'in ekibi keşfedilen yeni insan türünü "Nesher Ramla" olarak adlandırdı.

Bilim insanlarına göre, keşfedilen insan kemikleri, çağımızdan 140 bin ila 120 bin yıl öncesine dayanıyor. Kalıntılar özellikle diş ve çene düzeyinde Neandertallerle, kafatası düzeyinde ise diğer homo arkaik tiplerle ortak özellikler taşıyor.

Nesher Ramla'nın çenesinin olmaması, kafa yapısı ve çok büyük dişlere sahip olması modern insan Homo Sapiens'tan farklı bir tür olduğunu gösteriyor.

MODERN İNSANLA ETKİLEŞİM İÇİNDE OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Buna ek olarak araştırmacılar, sekiz metre derinlikte önemli miktarda at, geyik ve yaban öküzü kemiği ile taştan yapılan aletler buldu.

Yossi Zaidner için keşfedilen kalıntılar, Homo Nesher Ramla'nın taş aletler üretmek için ileri teknolojilere sahip olduğunu ve büyük olasılıkla yerel Homo Sapiens ile etkileşime girdiğine işaret ediyor.

Zaidner, "Bu keşif özellikle göz alıcı çünkü bize insan evriminin bu sonraki aşamasında aynı yerde ve aynı zamanda yaşayan birkaç Homo türü olduğunu gösteriyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 17:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER