Flamingolara otoban tehdidi

İzmir Körfezi Geçiş Otobanı projesi, 189 farklı kuş türünün bulunduğu Gediz Deltası için büyük tehdit oluşturuyor

Flamingolara otoban tehdidi

İzmir Körfezi Geçiş Otobanı projesinin, 189 farklı kuş türünün bulunduğu Gediz Deltası için büyük tehdit oluşturduğu belirtildi. Gediz Deltası, dünya flamingo nüfusunun yüzde 10, Avrupa flamingo nüfusunun da yüzde 30'una ev sahipliği yapıyor.

2017'de proje için 'Çevresel Etki Değerlendirme' raporu olumlu olarak verildi. Ardından Doğa Derneği, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği, Ege Çevre ve Kültür Platformu ve 85 vatandaş bu ÇED raporunun iptali için dava açtı. Bilirkişi raporu 25 Ocak'ya mahkemeye sunulacak. Ardından mahkeme ÇED raporuyla iglili bir karar verecek. Doğa Derneği'nin verdiği bilgiye göre son araştırmalar bu alanda 189 farklı kuş türünün yaşadığını ortaya koydu. Çevreciler, Delta çevresindeki yapılaşmanın baskısından sonra İzmir Körfezi Geçiş Otobanı projesinin de burada yaşayan kuşlar için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, Gediz Deltası'nın UNESCO Dünya Mirası ilan edilerek 'ebediyen koruma' altına alınmasını istediklerini belirtirken, "Bu körfez Akdeniz'deki en önemli kuş alanı. Aynı zamanda Ege ve Akdeniz kıyılarındaki en önemli balık beslenme ve üreme alanı" diye konuştu.

Kılıç, deltanın Türkiye'de 158 yıldır bilimsel olarak kayıtları tutulan bir bölge olduğu bilgisini verirken 1998 yılından beri de sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan Ramsar Sözleşmesi kapsamında "Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan" statüsünü taşıdığını vurguladı.

Bölgedeki mevcut yapılaşmaya dikkat çeken Kılıç,"Yolla birlikte Delta'nın güneyinin yapılaşmaya açacak kompleks bir projeden bahsediyoruz" uyarısını yaptı.

Kılıç şöyle devam etti: "Körfez otobanı gibi mega projelerin muhakkak bilimsel veriler ışığında değerlendirilmesi ve karara bağlanması gerekir. Zira İzmir Ulaşım Master Planı'nda otoban projesine yer verilmemesi, bize projeye bilimsel olarak gerek olmadığını anlatmaktadır"

Mahkemeden projenin durdurulması yönünde bir karar çıkıp çıkmayacağı ihtimali için ise "Yüzde 100 durduracağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER