Bilim İnsanları ilk kez 'geçici ölüm' tekniğini başarıyla denedi

Özellikle ağır yaralanma vakalarında zaman kazandıracak olan teknik, başarıyla uygulandı

Bilim İnsanları ilk kez 'geçici ölüm' tekniğini başarıyla denedi

ABD'de bilim insanları ilk kez bir hastayı anabiyoz (geçici ölüm) durumuna sokarak ameliyat etmeyi başardı. Yapılan denemenin amacının, ağır yaralanma durumlarında cerrahi müdahale süresini uzatarak hastanın kurtarılması için zaman kazanmak olduğu belirtildi.

Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Samuel Tisherman, arkadaşlarıyla birlikte bir hastayı anabiyoz durumuna sokmayı başardıklarını açıkladı. Yeni yöntem, ateşli silah veya bıçakla yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan hastaları canlandırma önlemleri kompleksine deney niteliğinde dahil edildi. Ağır yaralanma durumlarında doktorların müdahale edebileceği çok kısa bir süre olduğu ve bu sürenin sonunda da yaşama oranının %5'ten az olduğu belirtildi. 

Ozan Bakı'nın webtekno'da yer alan haberine göre, uygulanan teknik, kalpleri durmuş ya da kanlarının yarısından fazlasını kaybeden hastalara uygulanıyor. Ağır yaralanma durumlarında doktorların müdahale etmek için sadece birkaç dakikalık çok kısa bir süreleri bulunuyor. Yeni teknikle doktorlar, cerrahi müdahale ile akut kan kaybının nedenini bulup ortadan kaldırmak için iki saatlik bir zaman kazanıyor.
Kanın tümü sıfır dereceye kadar soğutulmuş izotonik çözeltilerle değiştirilerek organizma hızlı bir şekilde yaklaşık 10-15 derece soğutuluyor. Bu durumda beyin fonksiyonları neredeyse tamamen duran hasta, soğutma sistemiyle bağlantısı kesilerek operasyon masasına yatırılıyor. Operasyonun ardından hastanın vücut ısısı tekrar yükseltilerek kalbi yeniden çalıştırılıyor.

Araştırma kapsamında, bu tekniğin kullanıldığı on kişinin tedavi sonuçları, benzer durumda olan, ancak geleneksel yöntemlerle müdahale edilen aynı sayıda kişinin tedavi sonuçlarıyla karşılaştırılacak. Tisherman ve ekibi tarafından uygulanan deney, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı.

Yani yeni yöntemin uygulanmasına karar verildiğinde, yaşamı doğrudan tehdit altında olan hastanın onayına gerek duyulmayacak. Çalışma kapsamında elde edilen test sonuçlarının 2020'nin sonuna kadar açıklanacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 19:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER