Prof. Zeynep Sayın'ı görevden aldığı için öğrenciler tarafından protesto edilen Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman istifa etti

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman istifa etti. Durman'ın yerine yeni rektör atanana kadar üniversitenin eski rektörlerinden Prof. Remzi Sanver getirildi.

Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde ders veren Prof. Zeynep Sayın'ın ders esnasında sarf ettiği "En iyisini o yapıyor, en güzel nobranlığı, en güzel kabalığı, en güzel 'ben yaptım oldu'yu işin aslına bakarsanız o yapıyor" sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret sayarak akademisyen Sayın'ı görevden almıştı. 

Bilgi Üniversitesi'nin 2016 mezunları, kep törenide rektörün konuşmasını arkaları dönük bir şekilde alkışlayarak protesto etmişti. Rektör Durman, konuşmasını bitiremeden kürsüden inmek zorunda kalmıştı.

Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Saricaoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, Prof. Durman'ın üniversitede akademisyen olarak görevinde devam edeceği belirtildi.

Prof. Dr. Durman’ın istifasına ilişkin, Rıfat Sarıcaoğlu imzası taşıyan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörlük görevini sürdürmekte olan sevgili hocamız Prof. Dr. Mehmet Durman, Rektörlük görevinden affedilmesi için istifasını Mütevelli Heyeti’ne sunmuş, isteği heyet tarafından kabul edilmiştir. Mütevelli Heyeti bu zor kararı alırken, Mehmet Durman hocamızın karakter sağlamlığı, dirayeti ve işine olan bağlılığına ne kadar saygı duyduğunu ifade etmeyi de bir görev bilir. Mehmet Durman hocamız, İstanbul Bilgi Üniversitesi içinde akademisyen olarak kalmayı ve camiamıza değerli katkılarını sürdürmeyi kabul etmiştir. Kendisine teşekkür etmek isteriz.

"1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle, eski rektörümüz Prof. Dr. Remzi Sanver, yeni rektör atanmasına dek bu görevi geçici olarak üstlenmeyi ve kurumumuzun, toplumun bu zor ve gergin döneminde yine dümende olmayı kabul etmiştir. Kendisine Bilgi camiası olarak ne kadar müteşekkir olduğumuzu da vurgulamakla yükümlüyüz.

"Mütevelli Heyeti, en kısa sürede yeni rektör atamasını gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu atamayla ilgili bilginin, atama gerçekleştiğinde bütün Bilgi camiasıyla paylaşılacağı tabiidir.

"Bu zor günlerde barış ve dayanışma simgesi olan bayramınızı kutlar, daha aydınlık günlerde, daha güzel haberlerle sizlere ulaşmak umudumu paylaşmak isterim."

Kaynak: Evrensel - Bianet