ABD'de Joe Biden yönetimi, Amerikan Aileler Planı'nı finanse etmek amacıyla zenginlere dönük vergi artışı planlıyor. Planının dün basına yansıması, piyasaları olumsuz etkiledi.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, Biden yönetimi, yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olan kişilerden toplanan sermaye kazancı vergisini yaklaşık iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Yıllık geliri 400 bin doları aşan kişilere dönük vergi artışlarının, çocuk bakımı ve eğitim harcamalarındaki artışı finanse etmek için kullanılacağı aktarıldı. Yönetim, 2025 yılına kadar evrensel anaokulu eğitimi ve halk eğitim merkezlerine daha fazla kaynak ayırmayı istiyor.

1 trilyon dolarlık değeri aşan ekonomi paketinin, Biden'in gelecek hafta ABD Başkanı olarak ilk kez katılacağı Kongre'nin ortak oturumunda açıklanabileceği belirtiliyor.

Biden yönetiminin, 2017'de Donald Trump döneminde zenginlere dönük vergi indirimlerinin bazılarını geri çevireceği kaydediliyor.

SERMAYE KAZANCI VERGİSİ YÜZDE 43,4’E ULAŞABİLİR

Gelir vergisinde en üst dilim için oranının yüzde 37'den yüzde 39,6'ya çıkarılacağı, geliri yılda 1 milyon doları aşan Amerikalılar için sermaye kazançları ve temettü ödemeleri için vergilerin artırılacağı aktarıldı.

Barack Obama döneminde zenginler için getirilen yatırım gelirine dönük ek vergiyle birlikte, zenginler için sermaye kazancı vergisi oranının yüzde 43,4'e ulaşabileceği belirtildi.

Biden'ın planının, özel sermaye fonları ile hedge fonların yöneticilerini olumsuz etkileyebileceği, şu an aldıkları başarı primleri üzerinden düşük oranlarda vergilendirilen söz konusu yöneticilerin ödeyeceği verginin artacağı ifade edildi.

Yönetimin ayrıca, ölümde mirasçılara aktarılan gerçekleşmemiş sermaye kazançlarını vergilendirmeyi ve en zengin Amerikalılar için bordro vergilerini artırmayı değerlendiriyor.

VERGİ PLANI HABERİYLE HEM BORSALAR HEM KRİPTO PARALAR ÇÖKTÜ

Haberin ardından ABD'de S&P 500 endeksi yüzde 1 değer kaybetti.

Spotlight Asset Group'un baş yatırım şefi Shana Sissel, gelecek sene uygulamaya girmesi istenen vergi planının Kongre tarafından onaylanması durumunda, piyasalarda kayıpların devam edeceğini, yatırımcıların vergiler artmadan önce kazançlarını realize etmek isteyeceklerini dile getirdi.

Sissel, “İnsanların yasa çıkmadan önce çok daha fazla satış yaptığını göreceğiz” dedi.

Ocak ayında başkanlık koltuğuna oturan Biden, martta 1,9 trilyon dolarlık mali destek paketini devreye almıştı.
Daha sonrasında se 2 trilyon dolarlık altyapı paketi açıklanmıştı. Bu paket henüz Kongre'den geçmedi.

Biden yönetimi, çocuklar ve ailelere dönük harcamaları artırarak ABD'de son yıllarda eriyen orta sınıfı güçlendirmeyi planlıyor.

Biden yönetimi, şirketlerden alınan kurumlar vergisini de yıllık 2,5 trilyon dolar artırmayı, bunun için de kurumlar vergisini yüzde 28'e yükseltmeyi planlıyor. Bu konuda dev şirketler ile Beyaz Saray arasında pazarlıklar devam ediyor.

BLOOMBERG: VERGİ PLANI KRİPTO PARALARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bloomberg, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde dün yaşanan düşüşte ABD'deki yeni vergi planının etkili olduğunu yazdı.

14 Nisan'da 64 bin 870 dolarla rekor kıran Bitcoin, bugün 48 bin 248 dolara kadar geriledi.

Kripto piyasalarına gelen genel satışların etkisiyle, birimin piyasa hacmi 1.0 trilyon doların altına, toplam piyasa hacmi de 2.0 trilyon doların altına geriledi.

Son 24 saat içinde 48,827.71 ve 55,410.23 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 6.75 düşüşle 50,189.53 dolara inerken, birimin haftalık kaybı yüzde 20.17 olarak hesaplandı. Bitcoin'in toplam piyasa hacmi de, yaklaşık 66 milyar dolar düşüşle 940.54 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da son 24 saatte yüzde 5.72 düşüşle 2,277.11 dolara gerilerken, haftalık kaybı yüzde 8.45 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 264.49 milyar dolar düzeyine geriledi

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 10.40 düşüşle 495.38 dolara gerilerken, haftalık kaybı da yüzde 4.86 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 76.44 milyar dolara geriledi.

Tüm piyasalarda toplam hacim de, 1.83 trilyon dolar ile yeniden 2.0 trilyon doların altına geriledi. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının ardından yaşanan hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk kez 7 Ocak'ta 1.0 trilyon dolar ve ilk kez 15 Şubat'ta 1.5 trilyon dolar ve 10 Nisan'da 2.0 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarına gelen alımlar ve toparlanmanın etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 95 birimin değeri düşerken, ilk 10 birimin tamamı düşenler arasındaydı.

Toplam 9,434 kripto para biriminin işlem gördüğü 369 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 51.2'sini Bitcoin, yüzde 14.4'ünü de Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 256 milyar dolar düzeyindeydi.