Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın Roma'daki görüşmesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Biden'ın 'yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve görüş anlaşmazlıklarını verimli bir şekilde yönetme' arzusunun altını çizdiği belirtilirken, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün önemini de vurguladığı belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, "Biden savunma ortaklığını ve Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak önemini teyit etti ancak Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri almasına dair ABD'nin endişelerini de not etti. Biden aynı zamanda, güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı" ifadeleri kullanıldı.

Euronews’in aktardığına göre, görüşmede ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı.

Zirvenin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'nde yapılan basına kapalı görüşmede görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da yer aldı.

Erdoğan'ın, ABD Başkanı Biden ile görüşmesi TSİ 12.15'te başladı. 20 dk. planlanan görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

GÜNDEMDE HANGİ KONULAR VAR?

Reuters'a göre, ikilinin öncelikli olarak Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması ve F-16 savaş uçağı satın alma talebini, ABD ile savunma ilişkisini ve Suriye ve Libya gibi bir dizi bölgesel konuyu görüşmesi bekleniyordu.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Biden yönetimini Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satmama konusunda uyarmıştı.

İki NATO üyesi ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400'leri satın alması ile son yıllarda çıkmaza girmişti.

Geçtiğimiz hafta Erdoğan ABD büyükelçisi de dahil olmak üzere Osman Kavala açıklaması yapan 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanına talimat vermişti.

Bu talimat sonrasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı duyuruda, "ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı sorunların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder." ifadesini kullanmıştı.

Açıklamada Biden'ın 'Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna 20 yıla yaklaşan katkılarını takdir ettiği belirtildi; Liderlerin Suriye'deki siyasi süreci, Afganlara insani yardımı, Libya'daki seçimleri, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya'daki diplomatik çabaları ele aldığı aktarıldı.

'F-16'LAR KONUSUNDA ABD'DE BİR SÜREÇ İŞLEMESİ GEREKİYOR'

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili ise Biden'ın görüşmede Erdoğan'a, 'F-16 talebi konusunda ABD'de bir sürecin işlemesi gerektiğini' söylediğini belirtti. Yetkili, Biden'ın insan haklarını da gündeme getirdiğini ekledi.