Yıkılan Berlin Duvarı'nın kalıntılarına eski Sovyet ve Doğu Alman liderlerini öpüşürken resmeden ve böylece Soğuk Savaş sonrası dönemin en tanınan eserlerinden birine imzasını atan Dmitry Vrubel, 62 yaşında hayatını kaybetti. 

Vrubel'in resmi ismi "Tanrım, Bu Ölümcül Aşkı Atlatmama Yardım Et" olan ancak halk arasında "Sosyalist Kardeşlik Öpücüğü" olarak tanınan eseri, 1979'da Doğu Almanya Lideri Eric Honecker ile SSCB lideri Leonid Brejnev'in öpüşürken çekilmiş bir fotoğrafından esinlenilmişti. 

Vrubel'in Berlin'de hayatını kaybettiğini Art Newspaper Russia'nın Genel Yayın Yönetmeni Milena Orlova, pazar akşamı duyurdu.

Dünyanın en tanınan grafitilerinden birine imza atan Vrubel'in eşi Viktoria Timofeyeva, sanatçının Koronavirüs olduğundan şüphelenilen bir hastalıkla Haziran sonunda hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu. Timofeyeva, Vrubel'in Temmuz ortasında kalp yetmezliği nedeniyle suni komaya sokulduğunu duyurmuştu.

1960'da Moskova'da doğan Vrubel, 1990'da Almanya'nın başkenti Berlin'e taşınmış ve kısa süre içinde Berlin Duvarı'nın artık 'Doğu Tarafı Galerisi' olarak anılan bölümündeki grafitisi nedeniyle ünlü olmuştu. 

Kaynak: T24