Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart seçimleri öncesi muhalefet için “Maaşları bile ödeyemezler” dediği belediyelerin borç batağında olduğu ortaya çıktı. Seçim öncesi büyük çoğunluğu AK Parti yönetiminde olan belediyelerin bıraktıkları borç yükü kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bazı belediyelerin borç durumuna yer verdiği köşesinde “31 Mart gecesi seçimlerden zaferle çıkan belediye başkanlarının bu gidişle, yakın zamanda kazandıklarına pişman olacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Zeyrek’in “Kazandıklarına pişman olabilirler” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

Bu aralar çiçeği burnunda belediye başkanları yeni bir gelenek başlattı. Devraldıkları belediyelerin borçlarını, gelirlerini, giderlerini kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bazılarını not aldım:

– İstanbul BŞB: 22 milyar TL.

– Ankara BŞB: 9.5 milyar TL.

– Antalya BŞB: 4 milyar TL.

– Mersin BŞB: 3.5 milyar TL.

– Van BŞB: 1.1 milyar TL.

– Adana BŞB: 1 milyar TL.

– Kars Belediyesi: 338.4 milyon TL.

– Ardahan Belediyesi: 57 milyon TL.

– Siirt Belediyesi: 104 milyon TL.

Hepsini aktarmam zor ama sanırım toplam rakamı yazmam yeterli olur: 90 milyar TL (Eski parayla 90 katrilyon).

Belediyelerin gelir gider tablolarına örnek olsun diye Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin durumunu paylaşayım:

Gider: 108 milyon TL, Gelir: 80 milyon TL (Vergi tahsilatı düştüğünden rakam 73 milyon TL’ye düşmüş). Bu gelir ve giderlerle tasarruf yapmak bir yana, öz kaynaklarla cari giderlerin karşılanması bile imkansız hale gelmiş.

Üstelik Ankara’nın (devletin) mali durumu da bu borçları ödeyip belediyeleri rahatlatacak kaynaklar aktarmaya uygun değil.

Borç yapılandırma, dış kaynaklı yeni krediler bulma bu saatten sonra belediyeler için kurtuluş olur mu emin değilim.

O yüzden, 31 Mart gecesi seçimlerden zaferle çıkan belediye başkanlarının bu gidişle, yakın zamanda kazandıklarına pişman olacağını düşünüyorum.