Araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır, iktidarın cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik stratejisinin seçimi ikinci tura bırakmak olacağını söyledi.

Ağırdır, "Seçim üzerinden konuştuğumuz zaman benim anladığım, gördüğüm, hissiyatım seçimin ikinci tura kalmasını arzular AK Parti" dedi.

T24'te 'Sayıların Dili' adlı programda gazeteci Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtlayan Ağırdır, "Çünkü ikinci tura kalırsa ve eğer arzuladıkları ya da mücadele etmek konusunda hünerlerinin yüksek olduğunu düşündükleri bir adayla baş başa kalırlarsa, 'Erdoğan mı, yoksa daha düşük profilli bir ikinci kişi mi?' gibi bir seçime döndürüldüğünde iş, kazanacağını düşünür... Bunun için ikinci tura kalmasını ister" ifadelerini kullandı.

İktidarın bu stratejisine karşı muhalefetin ise ortak aday etrafında birleşmesi gerektiğini söyleyen Ağırdır, "Dolayısıyla iktidarın oyununu bozacak şeylerden birisi... Ne olursa olsun bir biçimde muhalefetteki bütün aktörlerin bir ortak aday etrafında birleşerek meselenin birinci turda bitirilmesi olmalıdır muhalefetin stratejisi" diye konuştu.

"Hatta birinci turda bitirmek de 50+1 de yetmez" diyen Ağırdır, "Eğer yeni bir Türkiye, yeni bir anayasa, yeni bir güçler ayrılığı, denge - denetleme mekanizmaları kurmayı konuşuyorsak daha birinci turda minimum yüzde 57-58'lere ulaşmayı hedeflemek zorundadır" dedi.

Ağırdır, "Bunun gereği nedir diye baktığınız zaman da HDP'siz ya da Kürt seçmenin de içine sinerek oy vereceği bir aday olmadan da bu olmaz. İki tarafın da siyasi oyunları ya da satranç hamleleri bu hedeflere göre kurgulanacak" ifadelerini kullandı.

Muhalefetin stratejisini yanlış belirlemesi durumunda seçimi kaybetme riski olduğunu belirten Ağırdır, "Yalnız Erdoğan vs. Ahmet/Mehmet seçimi halinde ele alırsa altılı masa, aday tercihini de bu açıdan belirlerse riski vardır ve toplumun kabulü konusunda da sorunları çıkacaktır. O yüzden seçim veya siyasetin, altılı masanın aktörlerinin kararları bu nedenle önemli" diye konuştu.

Ağırdır sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'nun HDP'yle diyaloğa açık olduğunu söylemesi, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ın 'Bizim bir temasımız var zaten' demesi, Saadet Partisi'nin tavrı ilk günden beri açık, bunu biliyoruz. CHP de yakın zamanda Oğuz Kaan Salıcı Ahmet Türk'ü ziyaret etti. Kemal Bey de Diyarbakır'a gitti. Onlar da bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama bütün bu çabalar altılı masa dediğimiz yapının tavrı gibi görülmüyor açıkçası"

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 'ortak aday' fikrine açık olduklarını belirterek, Müzakere ile, açık diyalog ve mutabakatla ortak aday fikrine de açık olduğumuzu söyledik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde politikamız budur. Açık müzakere, doğrudan diyalog ve gerçeklerle yüzleşme temelinde bir mutabakat. Eğer bu saydığımız yöntem karşılık bulmazsa hiç şüphesiz kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz" demişti.