Araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır, Maraş merkezli depremlerden sonra ortaya çıkan yeni paradigmaların seçmenin tercihlerini etkileyeceğini ifade ederek, ancak seçim sonucunu belirleyecek şeyin muhalefetin tutumu ve yol haritası olacağını söyledi.

Muhalefetin sadece kişiler veya iktidar karşıtlığı üzerinden bir söylem üretmesinin eksiklik olabileceğini dile getiren Ağırdır, daha büyük bir vizyon ve değişimin vadedilmesi gerektiğini söyledi.

'TOPLUM GERÇEKTEN CAN DERDİNE DÜŞERSE....'

T24‘te Murat Sabuncu’nun programına katılan Ağırdır, “Depremin siyasi tercihlere etki etmeyeceğini düşünmek doğru olmaz” dedi.

Ağırdır şunları söyledi:

"Cumhur İttifakı'nın parlamentoda çoğunluk sağlayacak potansiyelinin kalmadığını sanıyorum ama Tayyip Bey’in seçimi kazanma ihtimali az da olsa hala olabilir. Ama bunu üretecek duygu ne olabilir? 3 ayda deprem bölgesinde temelleri atmak mı? Her gün deprem bölgesinde yapılacak temel atma törenlerinin 46 televizyonda yayınlanması mı? Eğer toplum gerçekten bir iktidar değişimini veya bütün bu süreçleri, toplumun ve devletin geleceği konusunda bir beka riski yaratacağı korkusuna kapılırsa ve güvenlik temelli tercihlerde bulunursa o gün devleti temsil ettiğini düşündüğü bloka doğru bir kayış ihtimali elbette vardır. Yani toplum gerçekten bir can derdine düşerse o zaman bu iktidarın lehine olur."

HDP'li Aydemir’i taşıyan araç kaza yaptı, yaralılar var HDP'li Aydemir’i taşıyan araç kaza yaptı, yaralılar var

'GENÇLER SANDIĞA GİTMEZSE İHTİMAL ARTAR'

"Gençler sandığa gitmezse iktidarın kazanma ihtimali artar" diyen Ağırdır, seçimin 14 Mayıs'ta yapılması kararına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: "İktidar seçimleri ertelemenin anayasal olarak mümkün olmadığını gördü. Bütün bunların yanında iktidar, hala muhalefetin kendi arasında tam bir mutabakat sağlayamamış bir görüntü vermesinin de bir fırsat alanı yarattığını düşünmüş olabilir."

Muhalefetin sadece kişiler veya iktidar karşıtlığı üzerinden bir söylem üretmesinin eksiklik olabileceğini dile getiren Ağırdır, daha büyük bir vizyon ve değişimin vaat edilmesi gerektiğini söyledi.

'BÜYÜK BİR HİKAYEYE İHTİYAÇ VAR'

Muhalefetin kendi içerisinde yaşanan tartışmaları eleştiren Ağırdır, küresel pandeminin ardından yaşanan sorunlar, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik kriz, dünyada yaşanan savaş ve krizlerin sürdüğünü ve bunun üstüne deprem felaketinin yaşandığını hatırlatarak, "Bu sorunlar yumağının içinden selametle çıkmak için daha büyük bir hikaye ve vizyona ihtiyaç var. Ama ne yazık ki muhalefet henüz bu görüntüyü vermedi" dedi.