Bedelli askerlik yasası ile birlikte milyonları ilgilendiren çok önemli kararlarda TBMM’de yasalaştı.

Genel Kurul'da 31 Aralık 1993 olan tarih, 1 Ocak 1994 şeklinde değiştirildi. Böylece yaklaşık 10 bin kişinin daha bedelliden yararlanmasının yolu açıldı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, bedelli askerlikten 25 yaşın üzerindeki yaklaşık 1 milyon 334 bin kişi bedelliden yararlanabilecek.

AKP-MHP 21 GÜN KALKMASIN DEDİ

Muhalefet partileri 21 günlük temel eğitimin kaldırılması, yurtdışı eğitimin verilmemesi yönünde önerge verdi ancak bu öneriler AKP-MHP tarafından kabul edilmedi. Yurtdışında bulunanlar 2 bin avro, Türkiye’de yaşayanlar ise 15 bin lira karşılığında 21 gün temel eğitim yaparak askerlik görevini yerine getirecek.

Kanun teklifinde ‘31 Aralık 1993 dahil bu tarihten önce doğanlar’ şeklinde yer alan tarih verilen önerge ile değiştirildi.

Gerekçe olarak 31 Aralık’ta doğanların 1 Ocak’ta nüfusa kayıt yaptırmaları gösterildi. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri bir günlük tarih değişikliğinden dolayı 10 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanacağı bilgisini verdi.

YAŞI TSK BELİRLEDİ

Milletvekilleri bedelli yaşının neden değiştirilmediği, 25 yaşta ısrar edildiğini sorunca Bilgiç “Yaş tamamen MSB ile görüşülerek hazırlandı” dedi.ü

‘BEDELLİ PARALARI ŞEHİT AİLELERİNE VERİLSİN’

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bedelliden elde edilecek gelirin yüzde 5’inin şehit ailelerine verilmesini istedi. Şener, “Aldığımız parayı nereye harcamalıyız? CHP’nin önerisi; açıkça bedelli askerlikten elde edilen paranın şehit ailelerine harcanmasıyla ilgilidir yani elde ettiğiniz parayı da hakkaniyete uygun olarak harcamak bir görev olmalıdır” dedi.

Bu konuda verilen önerge de reddedildi.

EN ÇOK DOKTOR YARARLANACAK

Bedelli askerlikten kamuda çalışanlar içinde en çok doktorların yararlanacağı açıklandı. 21 gün süreyle izinli sayılacak kamu personeli hakkında Komisyon Başkanı Bilgiç, şu bilgiyi verdi: “Kamudaki tıp doktorlarından 17.001 kişi, hâkim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu bedelli askerlikten yararlanacak.”

Kaynak: Sözcü