Bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı 18 maddelik torba yasa, Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda bugün görüşülecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre, AK Parti, MHP'li üç üyenin desteğiyle komisyonda çoğunluğu oluşturuyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçen hafta "Bedelli olacaksa 28 güne ne gerek vardır? Bu kadar zahmete lüzum olacak mıdır? Adı üstünde bedelse verilir, sonuçta ilgililer terhis edilir" demişti.

Bahçeli'nin mesajının ardından 28 günlük temel eğitimin kaldırılmasına yönelik beklenti güçlendi. Ancak temel eğitimden vazgeçilmesi durumunda 15 bin liralık bedelin arttırılması olasılığı da bulunuyor.

MHP'li yetkililer dün akşam itibariyle kendilerine herhangi bir değişiklik bilgisi verilmediğini belirtti. Bu konudaki son karar için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatı bekleniyor.

Yurtdışında yaşayıp bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler ise 2.000 Euro'yu ödeyip Milli Savunma Bakanlığı'nca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

Bu kişilere, internet üzerinden teorik askeri bilgileri alıp sınavı tamamlamaları halinde terhis belgeleri postalanacak. Teklifte yer alan e-askerlik' uygulamasının komisyonda çıkarılması da tartışılıyor.

FİRAR EDENLERİN DE BEDELLİDEN YARARLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Askerlik yaparken firar edenlerin de bedelliden yararlanması öngörülüyor. Teklifte bu yönde değişiklik yapılması bekleniyor. Bu hakkın, yaş şartını (31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanlar) taşıyan 5.000 dolayında firariyi kapsayacağı belirtildi.

Komisyona gelen mesajlar arasında, 'askerliğe elverişli olmadıklarına' dair rapor alan bazı yükümlülerin bedelliden yararlanma talepleri var. Bu kabul edilirse çürük raporu alanlar da 15 bin lira karşılığında askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.