BDP Eş başkanı Gültan Kışanak ve beraberindeki milletvekilleri, BDP İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi. Tüm halkı yarın Kazlıçeşme'ye çağıran Kışanak, "Söz verdiğimiz şekilde bayramımızı Kazlıçeşme'de kutlayacağız" dedi.

 

Newroz’un tarihsel geçmişini hatırlatan Kışanak, "AKP hükümeti yoktu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yoktu. Ama halklar vardı. Halklar, geleneği yarattılar. Büyük bir coşku ve görsellik içinde, özgürlük arayışı içinde kutladılar. Bundan sonra da böyle olacak" şeklinde konuştu.

 

"Newroz yasaklara sığmaz" diyen Kışanak, "Newroz sınırlanamayacak kadar büyük, güçlü ve kutsal bir gündür, halkın bayramıdır" diye konuştu.

 

Kışanak şöyle dedi: "Partimiz halkın taleplerinin gerçekleşmesi, daha düzenli yapılabilmesi için organizasyon görevini üstlenmişti. Hükümet belki bizim organizasyon görevimizi engelleyebilir ama asla ve asla Newroz’u yasaklayamaz. Her yerde halkımız meydanları dolduracak, moral, motivasyon ve sevinçle kutlayacak."

 

Yarın Kazlıçeşme'de olacaklarını duyuran Kışanak, "Halkımızı en güzel ulusal kıyafetleri, zılgıtlarıyla Kazlıçeşme'ye çağırıyoruz. Newroz’un coşkusunu ve moralini doyasıya yaşayacağız" diye konuştu.

 

2012 Newrozu’yla tarih yazılacağını belirten Kışanak, "Halkımızı, en görkemli ve coşkulu hali ile Newroz’a ve newrozlaşmaya davet ediyoruz" dedi.

 

BDP Eş Başkanı hükümete de çağrıda bulunarak, "Bırakın halkımız bayramını kutlasın" dedi.

 

Kışanak şöyle konuştu: "AKP hükümetinin talimatı olmazsa, İçişleri Bakanı kışkırtmazsa, polis müdahale etmezse, hiç bir gerginlik yaşanmaz ve halkımız bayramını kutlar. Umuyorum ki hükümet, sağduyulu davranır, halkın iradesine, bayramına el uzatma cüreti göstermez. Halkın bayramını coşku içinde kutlamasının koşullarını yaratır. Demokratik bir iktidarın yapması gereken budur."

 

Kışanak, Kürt halkının dışında tüm emekçileri, kadınları, ezilenleri, yarın Kazlıçeşme'deki kutlamalara davet etti, "Özgürlük türkülerini söyleyelim" dedi.

 

DEMİRTAŞ: NEWROZ PROGRAMIMIZI AYNEN UYGULAYACAĞIZ

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanlığı'nın yasak kararına rağmen Newroz kutlamalarını belirledikleri tarihlerde yapacaklarını söyledi. KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi ise olacaklardan hükümetin sorumlu olacağını söyledi.

 

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz kutlamalarına ilişkin twitter hesabında açıklama yaptı. Newroz kutlamalarının İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve birçok il ve ilçede 21 Mart'tan önce yapılmasının yasaklanması ardından Demirtaş, şu notu düştü: "Newroz kutlamaları çerçevesinde daha önce yaptığımız bütün program ve planlamalar aynı şekilde uygulanacaktır. Bakanlık, mitinglerimizi yasaklamış olabilir, ancak bizler bütün il ve ilçelerde belirlenen yer ve zamanda Newrozumuzu kutlayacağız. Bir kez daha 'Newroz Piroz Be'"

 

ELÇİ: OLACAKLARDAN HÜKÜMET SORUMLUDUR

KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi de yasaklamalara tepki göstererek, olacaklardan hükümetin sorumlu olacağını söyledi. Elçi, yaptığı yazılı açıklamada, “"Hükümetin arzusu doğrultusunda bazı valiliklerin halkımızın milli günü Newroz'un yalnızca 21 Mart'ta kutlanacağına dair karar alması haksızlıktır, yanlıştır" diyerek, Newroz'un Türkiye'nin resmi bayramı olmadığını dolayısıyla nasıl kutlanacağına dair devletin karar veremeyeceğini kaydetti.

 

Ulusal günlerin nasıl ve hangi gün kutlanacağına halkın ve halkın temsilcilerinin karar vereceğini ifade eden Elçi, "Devlete düşen görev bu kutlamaların güven içinde yürütülmesini sağlamaktır, engellemek değildir. Newroz kutlamalarını engelleme gayretleri toplumda huzursuzluk ve kargaşaya neden olacaktır. Bunun sorumluluğu da hükümete ait olacaktır. Huzur ve barışa muhtaç olduğumuz bir ortamda huzuru kaçırtacak davranışlara yeltenmesi akıl kârı değildir" dedi.

 

Şerafettin Elçi, açıklamanın sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘haksız ve yanlış’ kararı durdurma çağrısında bulundu. (ANF)