Basın emekçilerine yönelik polis şiddetine tepki

'Boğaziçi eylemleri' sırasında birçok basın emekçisinin polis tarafından şiddetine maruz kalması DİSK Basın-İş, TGS ve TGC gibi meslek örgütleri tarafından kınandı

Medya 03.02.2021 - 19:18 03.02.2021 - 19:18

Melih Bulu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemler dün Kadıköy’de devam etti.

Saat 18.00’de başlayan protestolarda 105 kişi gözaltına alınırken, birçok muhabir ve basın emekçisi de polis tarafından şiddete uğradı ve tartaklandı.

Basın emekçilerine dönük saldırılara tepki gösteren basın meslek örgütleri, "Gazeteciler hedef tahtanız değildir" dedi.

Gazetecilere uygulanan polis şiddeti, DİSK Basın-İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından kınandı.

DİSK BASIN-İŞ: GAZETECİLER HEDEF TAHTANIZ DEĞİLDİR

DİSK Basın-İş, yaptığı açıklamada, “Gazeteciler hedef tahtanız değildir. Dün Kadıköy'deki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek amaçlı yapılan eylemde devletin gücü basın üzerinde sınandı” dedi.

TGS: POLİS ŞİDDETİNE SON

TGS’den yapılan açıklamada, “Kadıköy'deki Boğaziçi Üniversitesi eylemini haberleştirmek için çalışan meslektaşlarımız polis tarafından kasten hedef alındı. Plastik mermilerle, kamera kırarak, darp ederek uygulanan bu engelleme politikası bizi yıldırmaz. İnadına gazetecilik” ifadelerine yer verildi.

TGC: KINIYORUZ

TGC ise gazetecilerin uğradığı şiddeti, polisin sert müdahalesi sonucu yaralanan Halk TV muhabirleri üzerinden kınadı.

Yapılan açıklamada, “Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yönelik yapılan saldırı, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir saldırıdır. Meslektaşlarımıza yönelik saldırının faillerinin en kısa sürede bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Meslektaşlarımıza ve Halk TV çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz.  Gazeteciliğin suç olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@