Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de belediyelerin yetkilerini düzgün kullanmadığını söylerken "Şehrin nefes alanlarını yok etmeyelim" dedi.

Yıldırım, son günlerde sivilleri hedef alan SİHA'lar için de CHP'ye yönelik olarak "Niye karşısınız?" diye sordu.

AK Partili belediye başkanlarıyla yapılan toplantıda konuşan Yıldırım, Hakkari'de silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) sivilleri hedef aldığına yönelik şunları söyledi:

"Ne yazık ki hala teröre destek verme alışkanlığının devam ettiğini görüyoruz. Neymiş, SİHA'lara karşılarmış. Niye karşısınız? Vatandaşın hayatına kasteden, 'yol medeniyettir' diye yol yaparken alçakça öldürülen o işçiler varken sesi çıkmayanlar, korucuya, polise, askere, jandarmaya gözünü kırpmadan silah doğrultan alçakları teknolojinin verdiği imkanlarla bertaraf ederken neye karşı çıkıyorsunuz?

Siz bu lafları edeceğinize önce 'adalet' diye yürüdüğünüz yollarda kimin koluna girdiğinize bakın da ondan sonra konuşun. Bu iftiraları sorumsuzca seslendirenlere yazıklar olsun. Bu ülkede yaşayıp, bu devletin parasıyla geçinip utanmadan, sıkılmadan hala bunları söyleyebiliyorlar."

Şehrin nefes alanlarını yok etmeyelim. Bizde belediyecilikte yetkiler düzgün kullanılmıyor. Bunu bütün belediyelere söylüyorum. Belediyelerde en az işlem gören imar dosyaları olmalı.

'VATANDAŞ MEZARLIK HİZMETİNDEN MEMNUN'

Belediyelerle ilgili BİMER'e 103 bin 295 başvuru var. Bu başvuruların bir analizini yaptırdım, yüzde 73'ü şikayet. Geriye kalanı da istek, görüş ve öneri. Biz bu tabloyu tersine çevirmemiz gerekiyor. En fazla memnun olunan şey mezarlık hizmeti, ikinci nikah işlemleri. Bu da güzel. Ama yoğunlaşmamız gereken bu tablonun alt kısmı. Alt kısmında yol bakımı, yol yapımı, altyapı hizmetleri, zabıta işleri, taşımacılık, toplu taşımacılık, iş yeri ruhsatları ve böyle gidiyor. Hatta vatandaşın işlerinin belediyelerde yavaş gittiğini, sonuçlandırılamadığını, muhatap bulmakta zorlandıklarını söylüyor vatandaşlar. Bu durumu değiştirmek bizim elimizde."