“Türkiye’de AKP iktidarıyla beraber her gün kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik istismar vakasıyla karşı karşıya kalan bir toplumsal gerçeklikle karşı karşıyayız”

HDP Kadın Meclisi, Batman'ın Gercüş ilçesinde bir çocuğun, aralarında uzman çavuş ve polislerin de olduğu kişiler tarafından tecavüze maruz bırakılmasına ilişkin açıklama yaptı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bugün de Gercüş’te tecavüz olayı ortaya çıktı. İki ay önce, bir çocuğun istismarının ortaya çıkması ve bununla ilgili yapılan haberin akabinde Valilik ve Emniyet bir tek açıklama yaptı: "Olayı inceliyoruz". Dosyaya gizlilik kararı konuldu ve yayın yasağı getirildi. Bir istismar meselesinin yine cezasızlık politikasıyla örtülmeye çalışıldığının farkındayız. Bu haber dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bırakın açıklamayı, istifa gerekçesidir. Bırakın kadınlara saldırmayı bu konuyla ilgili bütün toplumdan özür dileme gerekçesidir. Ama dünden beri Valilik, Emniyet tek bir açıklama yapıyor. Yayın yasağını çiğneyenlerle ilgili soruşturma başlatılacakmış. Bir istismar dosyasıyla ilgili neden yayın yasağı getirilir? Bu olayı araştıran Jinnews’ten kadın arkadaşımız Gercüş'te tehdit edildi. Yapılan haber erişime engellendi” dedi.

Batman'da yapılan açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, şunları söyledi:

Türkiye’de AKP iktidarıyla beraber her gün kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik istismar vakasıyla karşı karşıya kalan bir toplumsal gerçeklikle karşı karşıyayız.

‘KÜRDİSTAN’DA TACİZ VE TECAVÜZ SALDIRILARI ÖZEL BİR POLİTİKADIR’

Her sabah artık sadece sayılardan ibaretmiş gibi kadın katliamlarıyla uyanıyoruz. Her gün çocuğa yönelik istismar haberleri ile uyanan bir toplum haline geldik. Kürdistan’da ayrıca özel bir politikanın yürütüldüğünün çok farkında ve bilincindeyiz. Daha önce İpek Er bir uzman çavuş tarafından kaçırıldı, günlerce hürriyetinden alıkonuldu, tecavüze uğradı intihara sürüklendi. Ancak Musa Orhan sadece bir hafta tutuklu kaldı.

‘EMNİYET VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TACİZCİLERİ KORUYUP MAĞDURLARI HEDEF GÖSTERİYOR’

Musa Orhan, ön kapıdan girdiği cezaevinin arka kapsından çıktı. Ve o dönem de iktidar sözcüleri, Emniyet ve İçişleri Bakanı bu meselenin failinin yargılanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyeceklerine, yaşamını yitirmiş, istismara uğramış çocukların, kadınların yanında olacaklarını söyleyeceklerine, kadınları ve buna karşı mücadele edenleri hedef gösterdiler.

‘BİR İSTİSMAR MESELESİNİN DAHA CEZASIZLIK POLİTİKASIYLA ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILDIĞININ FARKINDAYIZ’

Bugün de Gercüş’te tecavüz olayı ortaya çıktı. İki ay önce, bir çocuğun istismarının ortaya çıkması ve bununla ilgili yapılan haberin akabinde Valilik ve Emniyet bir tek açıklama yaptı: "Olayı inceliyoruz". Dosyaya gizlilik kararı konuldu ve yayın yasağı getirildi. Bir istismar meselesinin yine cezasızlık politikasıyla örtülmeye çalışıldığının farkındayız.

‘MUSA ORHANLAR TECAVÜZ EDİYOR, ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYA SALLAYA DOLAŞIYORLAR’

Dün de kamuoyuna basına yansıyan bilgileri bütün Türkiye gördü. Bu mesele tıpkı İpek Er olayında olduğu gibi Musa Orhanlar elini kolunu sallaya sallaya çocukları taciz ediyor, tecavüz ediyor, ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar.

‘GERCÜŞ'TEKİ TECAVÜZ DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN İSTİFA GEREKÇESİDİR’

Bu haber dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bırakın açıklamayı, istifa gerekçesidir. Bırakın kadınlara saldırmayı bu konuyla ilgili bütün toplumdan özür dileme gerekçesidir. Ama dünden beri Valilik, Emniyet tek bir açıklama yapıyor. Yayın yasağını çiğneyenlerle ilgili soruşturma başlatılacakmış. Bir istismar dosyasıyla ilgili neden yayın yasağı getirilir? Bu olayı araştıran Jinnews’ten kadın arkadaşımız Gercüş'te tehdit edildi. Yapılan haber erişime engellendi.

‘TOPLUM DUYMASIN, GÖRMESİN DİYE YAYIN YASAĞI GETİRDİLER’

Bir haber neden erişime engellenir? Bir muhabir neden “Gercüş’te ne arıyorsun” diye tehdit edilir? Bir habere, yasal bir dosyayla ilgili neden yasak getirilir? Üstünü örtmek için, üstünü kapatmak için. Toplum sormasın, görmesin sorgulamasın diye. Suçlular rahat rahat aklansın diye.

Gözden kaçırmayın

Cihan Can'ı ezen polis yüzde 100 kusurlu bulundu Cihan Can'ı ezen polis yüzde 100 kusurlu bulundu

‘MUSA ORHAN'I CEZASIZ BIRAKANLAR "GERCÜŞ’TE NE OLUYOR" DİYENLERİ HEDEF ALDI’

Musa Orhan’ı cezasız bıraktıkları gibi bugün Gercüş’te aynı tehlike varken Emniyet buna karşın kadınları, "Gercüş’te ne oluyor" diyenleri hedef aldı.

‘KADINA, ÇOCUĞA YÖNELİK İSTİSMAR DOSYALARININ ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Ama buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, sesleniyoruz: Biz kadına yönelik şiddet, istismar dosyalarında, özellikle üniformalıların işin içine karıştığı bu tür olayların üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Suçluların aklanmasına izin vermeyeceğiz.

Yetkililer de bizi tehdit etmekten vazgeçsin. Biz tehditlere boyun eğmeyiz. Geri adım atmayız. Asıl yapacakları, işlerini yapmaktır. Suçluları failleri tespit etmek ve cezalandırmaktır. Şimdiden algı operasyonları ve manipülasyonlar ile dosyaya yön vermek değildir. Kendilerinde bu hakkı görmekten vazgeçsinler.

Kürdistan topraklarında bu özel savaş politikalarını uygulamaktan vazgeçsinler. Gercüş’te ortaya çıkan bu istismar, tecavüz meselesinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Er ya da geç bu kişilerin, faillerin yargı önünde cezalandırılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

‘SALDIRIYA UĞRAYAN KADINLAR VE ÇOCUKLAR: YALNIZ DEĞİLSİNİZ BİZ VARIZ’

Susmuyoruz, korkmuyoruz. Adalet demekten vazgeçmeyeceğiz. Sizin suçlarınızı deşifre etmekten vazgeçmeyeceğiz. Bunun böyle bilinmesi gerekir. Gercüş’teki küçük çocuğa ve bu tecavüzlere maruz kalan kadınlara sesleniyoruz: Yalnız değilsiniz. Biz varız, HDP var TJA var, mücadele eden kadınlar var. Hep beraber mücadele edeceğiz.