Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis’e “Halkımız kararını verdi ve kararından dönmeyecek. 25 Eylül’de (yarın) referendum yapılacak” dedi.

IKYB Başkanı Barzani, bugün Erbil'in Pirmam ilçesindeki Bileşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis’ı kabul etti.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamaya göre; Jan Kubis, Barzani’nin referendum, son gelişmeler ve referandumdan sonraki süreçle ilgili düşüncelerini öğrenmek istediğini belirtti.

Barzani ise BM ve uluslarası toplumun referandumla ilgili tavrını eleştirerek, “Evrensel ilkelere göre tutum sergilemediler. BM’nin temel prensibi olan halkların kendi kaderini tayin etme hakkına riayet etmeden, Kürt halkının kendi kaderini belirleme kararına karşı tavır alındı” dedi.

Referandumun en meşru ve demokratik hak oluğunu yineleyen Barzani, şunları kaydetti:

“Halkımız kararını verdi ve kararından dönmeyecek. 25 Eylül’de (yarın) referendum yapılacak. Sonrasında da Bağdat’la sınır ve diğer tüm konuları, barışçıl bir şekilde ve karşılıklı anlayış esasına göre iki iyi komşu olmanın koşullarını görüşmek için diyalog kapılarını açık tutmaya devam edeceğiz.”

Kürdistan Bölgesi’ne gelen mültecilere yönelik tavırlarının aynen devam edeceğinin altını çizen Barzani, IŞİD’le mücadelede üstlendikleri rolü oynamaya devam edeceklerini ve Irak ordusuyla işbirliğini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın görüş ve eleştirilerini ilgili taraflara ileteceğini ifade etti.