İdris Baluken'den linç tepkisi

Gözden kaçırmayın

Uyuşturucu baronlarıyla siyasilerin ilişkisi araştırılsın önergesine ret Uyuşturucu baronlarıyla siyasilerin ilişkisi araştırılsın önergesine ret
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Yarbay Mehmet Alkan’ın hedef haline getirilmesine tepki göstererek, Yarbay Alkan’ın söylediklerinin tamamına katıldıklarını açıkladı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Şırnak'ta hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenazesinde ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan'ın isyanı nedeniyle sosyal medyada linç edilmeye çalışıldığını ifade etti.

"Birinci derecedeki yakınını kaybetmiş bir yarbayın en insani refleksini bile bir bölünme unsunu olarak ele alan bir yaklaşımla karşı karşıyayız" diyen Baluken şunları söyledi:

"Bunun anlaşılır hiçbir yönü yoktur. Oradaki insanın yüreğinde hissettiği acıya dair tek bir empati kurmayan, hiçbir duygu kırıntısını hissetmeyenlerin başlattığı linç girişimi utanç vericidir. Kendisi de zaten silahlı kuvvetler mensubudur, bu savaşın en acı tablosu ile yüz yüze olan insandır. Klavye başında oturup, AKP’den maaş olan ucuz kahramanların anlayamayacağı bir pozisyonda bulunuyor. Bundan daha insani bir yaklaşım olabilir mi? İfade ettiklerinin tamamına katılıyoruz. Ortada çözüm masası varken, kan akmıyorken ne oldu da kan akmaya başladı, bunu soruyor. Ortada bir vatan savunması yok, sarayın istikbali ile ilgili yürütülen bir savaş yok. Bu savaşta kendi çocuklarını kaybedenlerin çığlıklarını duyurma çabaları var. Bu linç girişimi, insanlık dışı saldırı kampanyası utanç verici bir durum yaratmış durumda” dedi.

“ÇOK KAYGI VERİCİ BİR GELİŞME”

HDP’nin tamamen tasfiye edilmesi için siyasi soykırım operasyonları yapıldığını ifade eden Baluken, Hakkari Belediye Eş Başkanları, Sur Belediye Eş Başkanları, Silvan Belediye Eş Başkanı ve Edremit Belediye Eş Başkanının tutuklanmasını vahim gelişme olduğunu söyledi.

“Çok kaygı verici gelişme. Belediye Başkanlarımızın tamamı bulundukları bölgede yüzde 90’dan fazla halkoyu ile seçilmiş arkadaşlarımız” açıklamasında bulunan İdris Baluken, belediye başkanlarının tutuklanmalarına yönelik gerekçenin dünya siyaset tarihinde olmadığını kaydetti.

Baluken, “Anayasal düzeni bozma ile ilgili bir gerekçe yaratılacaksa bu ülkenin Cumhurbaşkanı Türkiye’de fiili olarak yönetim değişikliği yaptığını deklare etti. Türkiye’de mevcut anayasal düzeni değiştirdiğini, yönetim sistemini değiştirdiğini açık bir şekilde ifade etti. Cumhurbaşkanı hakkında da bu soruşturmalar yürütülmelidir” dedi.

HDP ve BDP’li belediye başkanlarının gözaltına alınmasında bir mesaj olduğunu kaydeden Baluken, “Belediye Başkanları gözaltına alınırken, gece yarısı evleri basılıyor. Çocukları uzun namlulu silahlarla tehdit ediliyor. Türkiye siyaseti açısından utanç verici bir durum ile karşı karşıyayız. Belediye Başkanını gözaltına alacaksan medeni ülkelerde olduğu gibi davet edersin, halkın oyu ile seçilmiş bir irade olarak belediye başkanı gelir, senin iddia ettiğin suçlarla ilgili kendi savunmasını kendi partisinin programı doğrultusunda ortaya koyar. Darp ve işkence tablosu ile gözaltına alınmalarını bir mesaj olarak değerlendiriyoruz. AKP ve Saray halkın iradesini kırmaya çalışıyor” diye konuştu.

'ÇÖZÜM ÖNGÖRÜLÜYORSA BU YAKLAŞIMLARDAN VAZGEÇİLMELİ'


“Çözüm öngörülüyorsa bu yaklaşımlardan vazgeçilmesi gerekir” diyen ve daha önceden yapılan KCK operasyonlarını hatırlatan Baluken, “Bu siyasi soykırım operasyonları ile sonuç almaları mümkün değildir. Halkımıza diz çöktürmeleri, boyun eğdirmeleri mümkün değildir. KCK operasyonları kapsamında yapılan hukuk dışı tutuklamaları sahiplenemeyecek düzeyde bir acizliğin içine girdiler. O dönem yapılan tutuklamaları devlet içindeki farklı örgütlenmelere ihale ettiler. Bugün kime ihale edecekler, bugünkü paralel yapı nerede? Eğer sonuç alınmış olsaydı KCK operasyonlarının arkasında dururlardı. O operasyonun hukuk dışı olduğu bütün Türkiye toplumu tarafından görüldüğü için o gün kendisini o işin içinden sıyırmaya çalışanlar ortaya çıktı ki, o operasyonları yöneten kişiler olarak tarihe geçmiş durumdalar” şeklinde konuştu.