Baluken, AKP’nin darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmaması için çaba gösterdiğini iddia etti

HDP Grup Başkanvekili İdris BalukenAKP ve Fethullah Gülen yapılanması arasında kimi görüşmelerin yapıldığına dair iddiaların olduğunu söyledi.

Baluken,“Ankara kulislerinde, AKP ile Gülen cemaatinin bazı aracılar yoluyla görüştükleri konuşuluyor. Cemaatle böyle bir görüşme, uzlaşma arayışınız var mı?” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis’te yaptığı basın toplantısında güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Baluken, “darbe ile mücadele” adı altında bir karşı darbe yaşandığını ifade ederek, bunun da darbe girişimi öncesi planlandığına dair emarelerin olduğunu söyledi.

‘AKP DARBENİN SİYASİ AYAĞININ ORTAYA ÇIKMASINI İSTEMİYOR’

AKP tarafından darbenin araştırılması için kurulan komisyonun çalışmasının engellendiğinin savunan Baluken, şu ifadeleri kullandı:

“AKP’nin darbe ile yüzleşme gibi bir derdi yok. Kendisinin bugüne kadar darbecilerle içine girmiş olduğu ilişkilerin ve sonrasında geliştirdikleri darbenin ortaya çıkmasından korkuyorlar. Bu darbenin siyasi ayağı nereye uzanıyor. Meclis’te bu darbenin hangi ayakları var? Darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmaması için bilinçli bir çaba gösteriliyor.”

AKP VE CEMAAT UZLAŞTI MI?

AKP ve Fethullah Gülen yapılanması arasında kimi görüşmelerin yapıldığını ve bir uzlaşının sağlandığı yönünde iddiaların olduğunu ifade eden Baluken, AKP’ye “Ankara kulislerinde, AKP ile Gülen cemaatinin bazı aracılar yoluyla görüştükleri konuşuluyor. Cemaatle böyle bir görüşme, uzlaşma arayışınız var mı?” diye sordu.

DBP’li belediyelere kayyum atanmasını hatırlatan Baluken, darbeci olan yapılara her türlü desteği sunan belediye başkanlarının halen el üstünde tutulduğunu söyledi.

Darbe adı altında yürütülen operasyonların da AKP’ye muhalif olan kesimlere yöneldiğine dikkat çeken Baluken, “AKP deyim yerindeyse cemaati işaret ederek, onu gerekçe göstererek Kürtlere ve bütün muhaliflere vuruyor. Darbeyi gösterip kendi karşı darbesinin hayata geçirmenin hesaplarını yapıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin AKP’nin yanlış politikalarıyla ekonomik krizin içerisine girdiğini ifade eden Baluken, hükümetin ise bu tabloyu algı operasyonlarıyla halktan saklamanın peşine düştüğünü kaydetti.

(Kaynak: DİHA)