Nebati, "Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla mevduatların vadesini uzatması katkısıyla döviz kurunda istikrar sağladık. Dövizde yüksek oynaklıklar gündemimizden çıktı. Önümüzü görüyoruz." dedi.

Nebati, "Ülkemiz terörden, vesayetin zincirlerinden nasıl kurtardıysak enflasyondan da kurtaracağız. Bunu hep beraber yaparız, yapacağız" ifadelerini kullandı.

Nebati'nin konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

"SORUNLARI YİNE AYNI AZİM VE KARARLILIKLA AŞACAĞIZ"

"Tüm sanayiciler adına sizlere teşekkür ediyorum. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın birlikte engelleri el ele vererek başarıya çıkmış olacağız. Kronikleşmiş sorunları nasıl tek tek aştıysak sorunları yine aynı azim ve kararlılıkla aşacağız"

"DOĞALGAZA YÜZDE 28 SÜBVANSİYON SAĞLADIK"

"Dünya ekonomisi çalkantılı ve zor bir dönemden geçiyor. Doğalgaz fiyatları özellikle sanayicimiz oldukça etkilendi. Oldukça yüksek oranda fiyatlar yaşanıyor

Kaynaklarımızı etkin ve çözüm yaklaşımlı kullanmaya çalışıyoruz. Ocak-Mart döneminde söz değerli sanayicilerin kullandığı doğalgaza yüzde 28 sübvansiyon sağladık."

"DÖVİZ KURUNDA İSTİKRAR SAĞLADIK"

"Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla mevduatların vadesini uzatması katkısıyla döviz kurunda istikrar sağladık. Dövizde yüksek oynaklıklar gündemimizden çıktı. Önümüzü görüyoruz.

Yastık altındaki altınları yeni kapsamda değerlendirmeye davet ediyorum. Tüm görüşmelerimizi sizlerle tam bir koordinasyon şeklinde sürdürüyoruz."

"ÖNCELİĞİMİZ SİZLERİN YATIRIMLARINI ARTIRACAK TEDBİRLER"

"Önceliğimiz sizlerin yatırımlarını artıracak tedbirler almak. Yakın zamanda KGF paketini sizlerin kullanımına sunduk. TL cinsinden kredi imkanını sunuyoruz. Tüm krediler TL bazında. 100 milyar ihracat 50 milyar turizmcilere uzun vadeli kredi imkanı sağlanacak. Yerli makine ve teçhizat yatırımları özendirilecek"

"SİZLERİ, DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAYA TÜRKİYE'DE ÜRETİLMEYENİ ÜRETMEYE DAVET EDİYORUM"

"150 milyar lira sizlere bir kredi vereceğiz. Siz istiyorsunuz sizlere arz ediyoruz. Her hafta mutlaka yeni bir kredi imkanı müjdeler var.

Firmalar vergi borcundan dolayı katılamadıkları ihalelere katılacak duruma getirdik. 2021'de 148 milyar vergi iadesi yaptık. Asgari ücreti vergi dışı bıraktık. TRT payını kaldırıldık. Mesken ve sulamadaki KDV'yi yüzde 8'e indirdik.

Vatandaşımızın her zaman yanında olduk.

Temel ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarını sebepsiz bir şekilde artıranlara müsamaha göstermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele timlerimiz denetimlerini sürdürüyor

Salgının olumsuz etkilerine rağmen 2020 ve 2021'de büyüme başarısı gösteren ülkelerin başında geldik. Öncü göstergeler büyümenin istikrarlı bir kompozisyon gösteriyor. İşsizlik oranı yüzde 10.7ye geriledi.

Ülkemiz sanayide çok cömert desteklerle sahip. 2021 yılında İstanbul'da yatırım teşvik belgesi yüzde 16 arttı. Sizleri, daha fazla yatırım yapmaya Türkiye'de üretilmeyeni üretmeye davet ediyorum."

"ALGI OPERASYONLARI DOĞRU YOLDA OLDUĞUNUZUN BELİRTİSİDİR"

"Yenilenebilir enerjiyi ve yeşil dönüşümü destekliyoruz. Tarımsal sulamada GES kredi paketini açıkladık. 2053 sıfır emisyon hedefimizi ilan ettik. Kamu olarak sanayicilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz, çalışacağız. İSO sürdürülebilirlik kuruluşlar arasında öncü kuruluşlar arasında.

TOBB'un ticari olarak satışa sunulmasından önce 81 ilde şarj istasyonu başvurularını almaya başladık.

Küresel ölçekte dönüşüm sancılarını olduğu biz zamanda omuz omuza vererek başarabiliriz. Sorunlar karşısında yakınacağımızı, korkacağımızı sananlar bir kez daha yanılıyorlar, yanılmaya devam edecekler.

Bizi asla yolumuzdan döndüremezler. Algı operasyonları doğru yolda olduğunuzun belirtisidir.

Yeni pazarlar kuracağız, yeni iş modelleri kuracağız. Sektörlerimizde faaliyet gösteren yabancıları ülkemizde yatırım yapmaya teşvik edin.

Ülkemiz terörden, vesayetin zincirlerinden nasıl kurtardıysak enflasyondan da kurtaracağız. Bunu hep beraber yaparız, yapacağız."