Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 işçinin hayatını kaybettiği maden patlamasıyla ile ilgili son durumu aktardı.

Madendeki yangının büyük oranda kontrol altına alındığını aktaran Bakan Dönmez, “Madende üretim faaliyetleri tamamen durdurulmuştur. Hukuken müessesemiz olay yerine haline dönmüştür, o açıdan giriş-çıkışlar savcılığın bilgisi dahilinde yapılmaktadır” dedi.

Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında 14 Ekim Cuma günü saat 18:45 sıralarında meydana gelen "grizu patlaması"nda mesaide olan 110 işçiden 41’i hayatını kaybetti.

Ankara'da kadın cinayeti: Öldürülen Tülay Güçevin yol kenarında bulundu Ankara'da kadın cinayeti: Öldürülen Tülay Güçevin yol kenarında bulundu

"YANGIN SÖNMEK ÜZERE, GİDEREK ŞİDDETİNİ AZALTIYOR"

Bakan Dönmez, söz konusu maden ocağıyla ilgili son bilgileri aktardı. 

“14 Ekim Cuma günü meydana gelen Kaza akabinde olayı Haber alır almaz suratla olay yerine intikal etmiştik. Akabinde de yoğun bir arama-kurtarma faaliyetine girişerek 18 saat içinde faaliyetleri sonlandırdık ama maalesef 41 kardeşimizi şehit vermiş olduk. Bartın Devlet Hastanesi'nde 1 yaralımız söz konusu, durumu iyiye gidiyor. İstanbul'da 6 yaralımızın durumu Sağlık Bakanımız tarafından paylaşıldı” diyen Bakan, devamında şunları kaydetti:

“Grizu patlaması olduğunu söylemiştim. Bu ilk değerlendirmenin hala devam ettiğini gözlemliyoruz. Arama-kurtarma faaliyetleri için birçok ilde sürece katkı sağlamak üzere ilimize gelen ekipler oldu. İlk günlerde bir yangından bahsetmiştik, büyük oranda kontrol altına alındı. Yangın sönmek üzere, giderek şiddetini azaltıyor.

"GÜVENİLİR, DOĞRU BİLGİYE DAYALI OLMAYAN DEĞERLENDİRMELER GÖRÜYORUZ"

“Madende üretim faaliyetleri tamamen durdurulmuştur. Hukuken müessesemiz olay yerine haline dönmüştür, o açıdan giriş-çıkışlar savcılığın bilgisi dahilinde yapılmaktadır. Soruşturmalarda olayın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi için gerekli her yardım istisnasız yapılacaktır. Zaman zaman başka olaylarda da olduğu gibi güvenilir, doğru bilgiye dayalı olmayan değerlendirmeler görüyoruz. Bunlar sürece de olumsuz yansımakta ve zarar vermektedir. Bu tip değerlendirme ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini ifade etmek isterim.

“TBMM GENEL KURULU'NA YAŞANAN SÜRECE İLİŞKİN BİR BİLGİLENDİRME YAPILACAK”

“Yarın TBMM Genel Kurulu'na da burada yaşanan sürece ilişkin bir bilgilendirme yapılacaktır. Şehit ailelerimizi ziyaret ettik, definlerini tamamlamış olduk. Taziye ziyaretlerimizi gerçekleştirdik, sayın Cumhurbaşkanımızın buraya intikaliyle birlikte yardımlarla ilgili bazı talimatları olmuştu. İlk etapta Valiliğimiz şehit ailelerine yardımlara başlamıştık. TTK da yardımlarına bugün itibariyle başlayacaktır. Şehit ailelerinin her türlü ihtiyacı karşılanacaktır. Yöre halkına ve milletimize teşekkür etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı anbean takip etti, desteğini esirgemedi. Kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

“Birçok siyasi parti lideri acımızı paylaştı, teşekkürlerimi sunuyorum. Burada birlikte olduğumuz Bartın Milletvekilimiz Yılmaz Bey sürecin başından beri yanımızdaydı, teşekkür ediyorum. Vali Hanıma teşekkür ediyorum. Son temennimiz Cenab-ı Hakk'ın bize bir daha bu acıları yaşatmamasıdır.”