MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, "Başörtüsü meselesi Türkiye'de 414 milletvekilinin katılımıyla çözülmüş bir meseledir. Şimdi siyaset öncesi helalleşme kisvesi altında istismar etmenin anlamı yoktur. Böyle bir yasa geldiğinde, MHP geçmiş dönemde vermiş olduğu kararının arkasında durur. Eğer Kılıçdaroğlu, başörtüsü meselesine bu kadar takıldıysa vekillerden başlasın" dedi.

EYT AÇIKLAMASI

Bahçeli'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Türkiye'yi parlak bir geleceğe ulaştırma hususunda sahip olduğumuz sorumluluk bilincinin boyutu devasadır. Çünkü biz bu ülkeyi karşılıksız seviyoruz. 2023 yılında bir yanda cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutlayacağız, diğer yanda cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimini yapacağız.

TBMM'de milletimizin beklenti ve taleplerini de birer birer yasalaştırarak hayata geçireceğiz. Bunlardan birisi EYT'li kardeşlerimizin mağduriyetidir. Ümit ediyorum ki bu yıl bitmeden bu yara kapanacak, adaletsizlik köklü bir çözüme kavuşturulacaktır.

“MHP, TÜRKİYE'NİN SON SİPERİDİR”

Ülkemiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gücüne güç katmıştır. 2023 yılına çok sıkı bir şekilde hazırlanıyoruz Her ayrıntıyı düşünen basiretli bir kavrayışla çalışmalarımıza hız veriyoruz.

Cumhur kendi varlığına sonuna kadar sahip çıkacaktır. Bunu da Cumhur İttifakı eliyle yapacaktır. Satılmış anketçilerde eğer yüz kaldıysa sokağa çıkıp çıkmamayı bir kez daha düşünmelerinde yarar olacağı kanaatindeyim. Yıkılan ağaca balta vurmayı alışkanlık haline getirmiş sefillere hatırlatırım ki, Türk Milleti var olduğu sürece 3 hilalin önü kesilemez. MHP, Türkiye'nin son siperidir. Anketler şunu söylemiş, bunu söylemiş. Bizim için vızıltıdır. Biz milletimize bakarız. Milletimiz ne diyorsa onun gereğini yaparız. Üfleyerek hamam ısıtmaya, kişneyerek at doyurmaya çalışanlara aziz Türk Milleti zamanı geldiğinde hesabı çekmek için bekliyorlar.

“CUMHURBAŞKANI ADAYIMI ERDOĞAN”

Bizim cumhurbaşkanı adayımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu her yerde vurgulayacağız. Cumhur İttifakı'nın anayasayı değiştirme sayısı için ne gerekiyorsa yapacağız.

Küresel sistem çetin sınamalar eşliğinde çok ciddi sarsıntılar geçirmektedir. Küresel nitelikli yaygın çatışmaların baskısı altındadır. Terörizmin ablukası, ekonomik operasyonlar, diplomatik gerilimler, siyasi oyunlar, yayılmacı politikalar, düzensiz göçler, iklim değişikliği çözülmeyi bekleyen liste başı sorunlardır.

“DİLEĞİMİZ İRAN'DA SUKNET, HUZUR VE İSTİKRAR ORTAMININ BİR AN EVVEL HAKİM OLMASIDIR”

Mahsa Amini isimli bir genç kızın başörtüsünü doğru bağlamadığından dolayı gözlatına alınması ve sonrasında başlayan şiddet olayları, neredeyse bir isyan noktasına gelmiştir. Kadın hakları ve özgürlük üzerine inşa edilen toplumsal gösteriler dış etkiler kanalıyla farklı bir boyut almış. Bizim dileğimiz İran'da suknet, huzur ve istikrar ortamının bir an evvel hakim olmasıdır.

YUNANİSTAN-TÜRKİYE GERİLİMİ

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uyguladığı silah ambargosunu manidar bir zamanlamayla rafa kaldırmıştır. Yunanistan, 18-23 Eylül tarihlerinde Ege Adaları'ndan Midilli'ye 23 askeri araç sevk etmiştir. Kuzey Ege adalarına bir tümen, üç tugay ve 5 alay konuşlandıran Yunanistan, ABD'nin dolduruşuna gelip Türkiye'ye meydan okumaktadır. Türkiye, batıdan doğudan güneyden hatta kuzeyden çembere alınmaktadır. Yunanistan'ın 12 ada üzerindeki egemenlik iddiaları kesinlikle haksız ve hukuksuzdur. Aslında bu adaların yalnızca kullanım hakkı Yunanistan'da kalmıştı. Bu anlaşmanın 13. maddesine göre Yunanistan'ın adaları askeri olarak kullanamayacağı hükme bağlanmıştı. Kuzey Ege denizinde askersiz ve silahsız olmak kaydıyla Yunanistan'ın kullanımına verilen adaların hepsi asker ve silahla doldurulmuştur. Kuzey Ege adalarının egemenlik yetkisi kuşkusuz ve hukuken artık Türkiye'dedir. Aynı şey 12 ada için de geçerlidir. Dünyaya ilan ediyorum, hakkımızı yedirmeyiz, hakkımızı çiğnetmeyiz, hakkımıza ve hukukumuza göz koyanların gözünü oyarız. Hak demek şeref demektir. Yunanistan Başbakanı baltayı taşa vurmuş, yalnız değiliz; Allahımız var, milletimiz var, ulaşacağımız zaferlerimiz var. Karnı acıkan katık istemez, uykusu gelen yastık istemez, hedefe kilitlenen rüzgar beklemez.

“UKRAYNA'NIN EGEMENLİK HAKLARINA YÖNELİK BÖLÜCÜ OPERASYONU ASLA TASVİP ETMİYORUZ”

Rusya Başkanı Putin, ilhak kararını açıklamıştır. Ukrayna'nın egemenlik haklarına yönelik bölücü operasyonu asla tasvip etmiyoruz. Kırım'ın ilhakına nasıl karşı çıktıysak aynı tavrı son ilhak kararına da gösteriyoruz.

Ukrayna'nın siyasi ve toprak bütünlüğüyle, egemenlik haklarına mutlaka saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştım. ABD'de Kaliforniya, İtalya'da Lomberdiya, Sicilya, İspanya'da Bask bölgesi ve Katolanya, Almanya'da Bavyera bu durumdadır. Rusya'nın ağır sorunlar oluşturan ilhak kararı, uluslararası düzeni uçuruma çekme ihtimali taşımaktadır. Yeni ilhakların ve hatta ayrılma taleplerinin perdesi aralanmıştır. Ayrılıkçı niyetler okşanmış, ilhak kararı oldubittiye getirilmiştir. Bizim temennimiz Rusya ile Ukrayna arasında kalıcı barışın temin edilmesidir. Barış sağlanmazsa insanlığı savaşlar döneminin beklediğini afaki bir değerlendirme olmayacaktır.

6'LI MASA

Türkiye'nin yanında olanlarla karşısında olanların mücadelesi aynı zamanda geleceğimizi belirleyecektir. Zillet ittifakı Türkiye'nin karşısına geçen siyasi mihrap olarak bilinecektir. Geçtiğimiz pazar günü ikinci tur görüşmelere başlayan zillet partilerinin ortak açıklamalarından yine bir sonuç çıkmamıştır. Bir sonuç çıkması da beklenmemelidir. Cumhurbaşkanı adayının kim olacağından başka bir meseleleri bulunmayan bu koalisyon iyice su kaybetmiştir. Zillet partilerinin birbirine güveni kalmamıştır. Her birisinin gündemi farklıdır, aday profili farklıdır. Bunlar şimdiden koltuk kavgasına tutuşmuştur, bunlar şimdiden çıkar kavgasına dönüşmüştür. Gösterecekleri aday 13. cumhurbaşkanı olacakmış. Hele bir adayınızı açıklayın, ağzınız aşa değse de başınız eninde sonunda taşa değecektir. 13. cumhurbaşkanının sayın Recep Tayyip Erdoğan olacağını mutlaka göreceklerdir. Kılıçdaroğlu'nun durumu kritiktir, aday olmak için gözünü hırs bürümüştür. HDP ile masa altında el ele tutuşup masa üstünde sözde restleşen ikiyüzlülerin itibarı da sıfırdır. Biz kimin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Kimse bize hikaye anlatmasın CHP demek HDP demektir, HDP demek İP demektir, HDP demek PKK demektir.

MERSİN SALDIRISI

Kılıçdaroğlu, sen kimin yanındasın kimin yolundasın? Haber kaynakları nerede ve kimlerdir? DNA testi isterken hiç mi utanmadın? Hiç mi kalbin sızlamadı. Sana tavsiyem şudur kendi DNA testini yaptırırsan görmüş olursun. Teröriste gazeteci diyen bizim gözümüzde teröristtir. Terör örgütlerine terörist alçaklarına acımak haramdır. Bu zillet ittifakını milletimize havale ediyoruz. Zillet ve hıyanet cephesi milletimizin yürüyüşünü durdurmayacaktır. Bu şerh cepheyle sonuna kadar mücadele edecektir."

KILIÇDAROĞLU'NUN BAŞÖRTÜSÜ ÇIKIŞI

"Başörtüsü meselesi Türkiye'de 414 milletvekilinin katılımıyla çözülmüş bir meseledir. Şimdi siyaset öncesi helalleşme kisvesi altında istismar etmenin anlamı yoktur. Böyle bir yasa geldiğinde, MHP geçmiş dönemde vermiş olduğu kararının arkasında durur. Eğer Kılıçdaroğlu, başörtüsü meselesine bu kadar takıldıysa vekillerden başlasın."