MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, peşmergenin hükümetin izniyle Türkiye topraklarından Kobani’ye geçişini eleştirerek, bu geçişin tezkereyle ilgisi olmadığını, geçişe izin verenlerin suç işlediklerini savundu.

Konuşmasında, ‘Kürdistan inşası için AKP bizzat devreye girmiştir’ diyen Bahçeli, AKP yönetiminin ‘Milli kimliğe suikast’ düzenlediğini iddia etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Öldüren de Müslümandır. Ölen de Müslümandır. Müslümanların inançlarına saldırı yapılmaktadır. Müslümanlar birbirini yiyip tüketirken arka tarafta haritalarla oynanmaktadır. İslam toplumları da buna alet olmaktadır.

Mezhep çekişmesinin Türkiye’ye yansıması için yoğun çabalar sarf edilmektedir. İnanan, inanmayan doğulu batılı gibi ayrımlarla Türk milleti parçalanmaya çalışılmaktadır. AKP yıllardır beri Alevi çalıştayları düzenlemekte umut tacirliği yapmaktadır. Davutoğlu yeni bir çalışmadan bahsetse de Alevi arkadaşlarımızın isteklerini karşılaması mümkün görülmemektedir.

Milli birlik ve beraberlik içinde çözüme kavuşturulmalı. Dün ne dediysek bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Siyaset kurumu bu konuda günü birlik hesap yapmadan insiyatif almalıdır. İlk şart dürüstlük, adil özveri ve kültürel dokumuzun zarar görmemesidir. Herkesin gönül huzuruyla benimseyebileceği çözümler bulunmalı. Bireysel hak ve özgürlüklerin üstesinden gelebiliriz. Siyasetle ilgili her türlü konunun konuşulacağı yer TBMM’dir. Her engel aşılacaktır. Alevi kardeşlerimizin sorunlarını milli birlik duygusuyla ele almak ve kapsamlı çözümler üretmek kaçınılmaz sondur. Hiç kimse Türk kültürüne yaptıkları katkıyı kimse yok sayamayacaktır. Alevi İslam inancı dairesinde neyin doğru olduğunu bilecekler bellidir. Dışarıdan gazel okumaya gerek yoktur. Bizleri bir millet falan Alevi kardeşlerimiz de vardır. Ayrılmaz bir parçamız olarak kültürümüzde görülmüşlerdir. Biz onlarla birlikte bir milletiz. Mayamızda onlar da vardır.

ALEVİ AÇILIMI

Artık ön yargıları kırmalı, kuşkuları yenmeliyiz. Alevi kardeşlerimizin isteklerine cevap vermeliyiz, onları duymazdan gelemeyiz. Mesele cem evi, cami karşıtlığı olarak değerlendirilmemelidir. Hz. Muhammed hepimizin peygamberi, HZ. Ali hepimizin kahramınıdır.

Cem de bizimdir, semah da bizimdir. Cem evi de bizimdir, cami de bizimdir. 12 İmam da bizimdir, erenler, arifler de bizimdir. Bizim aramızdan ayrık otları geçemeyecektir. Ne sünniden geçeriz, ne yavuzu unutur ne de İsmail’e yüz çeviririz. Alevi kardeşlerimizin sorunları bitirilmelidir.MHP bu konuda yapılacak her teklife ön yargısız şekilde destek vermeye hazırdır.

MADEN OCAĞI FELAKETİ

28 Ekim’de yaşanan Maden kazasında yerin altında işçilerimiz yemek yerken baskına uğramıştır. Ne üzücüdür ki bu 18 işçimize hala ulaşılamamıştır. Aileler kaygıyla beklemektedir. MHP olarak Mustafa Kalaycı başkanlığında bir ekibimiz olay yerine gitmiştir

Araştırmalarımız yapılmıştır. Söz konusu ocak özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Yıllarca biriken su birikintisi basınçla birlikte madeni basmıştır. Madende çalışılması tedbirsizliktir, faciaya kucak açmaktır. Su baskını olan madende asansör olmaması kötü şartları göstermektedir. Maden ocaklarında ömür tüketen işçilerin mola süreleri bile kısaltılmaktadır.

Maden çalışanlarının toprak altında yemek yenmesi dayatılması vicdansızlıktır. Bu edepsizliğin mutlaka hesabı sorulmalıdır. Türkiye’de insan canı maalesef çok ucuzdur. Denetimdeki açıklar, menfaatler insan canını riske atmaktadır. Yandaşların korunup kollanması adete felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Çalışma ve Sosyal Bakanının bu tür ocakların kapanması gerektiğini ama araya girenlerle kapatılmaması AKP markasını bir kez daha açıklanmıştır. Bu bakan işçi ölümleri azmettiren bir şahıs olarak hafızalara kazınacaktır

Bakan açıklama yapmalıdır. Kaç kapatılması gereken var bakan açıklasın.

ARTIK MADENLERE NEŞTER VURULMALIDIR

Davutoğlu yani AKP’nin görünür Genel Başkanı. Haram demek AKP’nin kar vizitinki en görünür özellik demektir. Davutoğlu kendisini Davut el kayseri olduğuna inanıyorsa haram elebaşlarından kurtulması kendi adına ahlaki bir seçim olacaktır. Yoksa boyunun ölçüsünü sandıkta alacaktır. Asıl suçluları, gözü dönmüş ilkesizleri ne zaman fark edecekler. Sayın Davutoğlu madendeki bu su,  meşhur havuzunuzda biriken yağma hasılatınız değildir. Ermenek için üzülürken Bartın ve Zonguldak’tan da acı haberler gelmiştir.

Artık madenlere neşter vurulmalıdır. İnsanca düzenlemiş çalışma şartları temin edilmelidir. MHP işçilerimizin lehine olarak bütün adımların yanındadır.Umut varsa hayat vardır, umut varsa gelecek vardır. MHP varsa hayaller bitmeyecektir. Bacası tütmeyen evlerin umudu biziz. Sırtında kabanı olmayan her kişinin umudu biziz. AKP hükümeti 12 sorunlu yıldır iktidardadır. Önümüzdeki yılın müjdesi 63. Hükümet olacaktır. AKP’yi görevden olacaktır. MHP’ye iktidar ehliyetini verecektir milletim. AKP’nin gitmesine az kalmıştır

Yıkımın akibeti belli olmuştur. 12 yılı deviren bozgun dönemi kapanacaktır. AKP kadroları Türkiye’nin üzerine saldırmıştır. Büyük düşünmekten bahsedilmiş büyük büyük götürülmüştür. Büyük güç büyüm millet hedef 2023 yalanıyla etnik  bölücülük yapılmıştır. AKP’ye oy veren vatandaşlarım gerçeklerin farkına varmaya başlamışlardır. Milli kimliğe suikast düzenlenmiştir. 2002 sonlanan terör AKP ile canlanmıştır.

SÜREÇ TAM BİR CURCUNA

AKP bundan sonra iki düşünüp bir konuşacaktır. Ağızlarının perhizini bozmaya yanaşmayacaklardır. Baş danışmanı bir TV programında yönetimin PKK elinde olduğunu açıklamıştır. AKP ne söylerse söylesin. Bizim tespitimiz Türkiye’nin çöküşe gittiğidir. PKK kanlı eylemlerini artırmaktadır.

Türkiye çözülmeyle kanlı savaş tehditleri arasına sıkıştırılmıştır. Erdoğan başbakan iken grup toplantısında bölünmeyi umut olarak lanse etmiştir. Bahar kalıcı olarak diye konuşmuştur, neyin kalıcı olduğu ortadadır. Süreç tam bir curcuna tam bir kaostur. Çözümle neyin amaçlandığını açık açık anlatsınlar.

ŞANTAJ ALTINDAYSANIZ AÇIKLAYIN

Soruyorum; Terörist başının hazırladığı yol haritasının çözüm süreciyle ilgisi var mıdır? AKP vekillerinin bilmediği, bakanları kurulu koltuğun oturanlarının bir çoğunun öğrenemediği bu çözüm süreci nedir? Sayın Davutoğlu, Sayın Erdoğan sizi tehdit ediyorlar, korktuklarınız mı var, size neler söylüyorlar? Erdoğan ve Davutoğlu şantaj altında iseniz açıklayınız, korkmayınız. Durmayınız, korkmayınız, itiraf ediniz, kaçmayınız… Eğer oyuna geldiyseniz, itiraf edemeyecekleriniz varsa milletimizin şefkatine sığınınız.

PEŞMERGEYE YOL AÇMAK VATAN HAİNLİĞİDİR

Peşmergeye yol açmak vatan hainliğidir. Bu geçisin tezkereyle ilgisi yoktur. Peşmergenin geçişine yeşil ışık yakanlar suç işlemişlerdir. Kürdistan inşası için AKP bizzat devreye girmiştir, ABD bizzat devrededir. Obama’yı bu kadar seven kalabalıkların Türkiye’de ne işleri vardır? Hem ekmeğimizi yiyip suyumuzu içecekler bir taraftan da askerimize kurşun sıkacaklar. Bu kahpeliktir. AKP PYD’ye silah sağlamaktadır. Kobani’de sivil kalmadı dedikten sonra TIR’la yardım göndermek ihanettir.

Sayın Davutoğlu partimize soru yöneltti. Kobani için siz ne yapacaksınız dedi. Sayın Davutoğlu sizin yapmadıklarınızı yapmak, yaptıklarınızı yapmamak emin olun ki Türkiye’yi düzlüğe çıkaracaktır. Politikamız nettir, gideceğimiz yer bellidir. MHP Türkiye’dir, Türk milletidir.