Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Maraş merkezli depremlerin etkilediği illerden Antep’i ziyaret etti. Kentte basın toplantısı düzenleyen Babacan, "Mesele seçimler ise seçimlerin zamanı ise anayasaya herkes uymak zorundadır" diye konuştu.

6’lı Masa olarak, çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Babacan yarın bir toplantı yapacaklarını ve bu toplantıda hem deprem yardımları hem de genel istişare yapacaklarını vurguladı.

Candaş Tolga Işık: HDP kendi adayını çıkarmama kararı aldı Candaş Tolga Işık: HDP kendi adayını çıkarmama kararı aldı

Babacan, şunları söyledi:

’’Biz şu andaki Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yanlış olduğunu söylüyoruz. Güçler ayrılığının şart olduğunu biliyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunduğumuz hep ifade etmiştik. Ehliyet liyakat gerekiyor demiştik. 6’lı masa çalışmaları ile ilgili değişen hiçbir şey yok. Yarın saat 14’te bir toplantı yapacağız. Gece geç saatlere kadar yollardayız. Toplantıya katılacağız. Her parti ayrı ayrı çalışmalar yaptı ve yardım organizasyonları vardı. Hem bunları değerlendireceğiz. Hem bir istişare yapacağız. Bülent Arınç’ın açıklanmasını iktidar sahiplenmedi. Ama ne zamandı günler sonraydı. Bizimle alakası yok dediler. Yok ise, 1 saat sonra açıklasaydınız. Tepkiyi gördükten sonra mı geri attılar diye aklımıza geliyor doğrusu anayasa hükümleri çok açık kimse hukukun üstünde değil. Mesele seçimler ise seçimlerin zamanı ise anayasaya herkes uymak zorundadır.’’