Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Denizli Birinci Olağan İl Kongresi ,Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımıyla yapıldı. Kongreden önce basın toplantısı gerçekleştiren Babacan, güncel siyasal değerlendirmeler yaparak, ittifak, erken seçim konularında görüşlerini dile getirdi.

Parti kurulduğunda ilk hedeflerinin seçime girme yeterliliğini kazanmak olduğunu belirten Babacan, “Seçimlere girmeye hak kazandık. Teşkilatlanma bizim için çok önemli vatandaşlarımızla buluşmak sorunlarını dinlemek ve kendimizi anlatabilmek amacımızdır. Bu itibariyle 81 ilin tamamında il başkanlarımızı atamış durumdayız. 973 ilçenin 650’sinde ilçe başkanlarımız görevinde, 450 ilçede kongrelerimizi tamamladık" dedi.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM İÇİN 74 MADDELİK ÇALIŞMA

Mükerrem Yollu’nun Gazete Duvar’da yer alan haberine göre Babacan, parti kadrolarının tüm başlıklarda yetkinliklere sahip olduğunu belirterek, “Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin ilk 90 ve ilk 360 günlük programını hazırladık. Tarım, acil eylem ve sosyal politikalarını kamuoyu ile paylaştık. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili 74 maddelik bir anayasa değişiklik paketi hazırladık. Ama diğer partilerin çalışmalarını incelemeden açıklamak istemedik. Bu çalışmalar gerçekleştiği için 4 Ekim Pazartesi günü genel merkezimizdeki lansmanla bu çalışmamızı kamuoyuna duyuracağız” diye konuştu.

'CUMHUR İTTİFAKI BOZULURSA HIZLI BİR ŞEKİLDE SEÇİME GİDİLİR'

Ülkenin şartlarının şu anda çok kötü durumda olduğunu söyleyen Babacan, her alanda sıkıntılar yaşandığını belirtti. Ekonomik sorunların çok derin olduğunu vurgulayan DEVA Partisi lideri hükümetin kendi elindeki gücü riske etmemek için seçime gitmeyeceğini ve seçimin Cumhur İttifakı arasındaki bir anlaşmazlık sebebiyle çok hızlı bir şekilde yapılabileceğini söyledi.

'İTTİFAK KARARINI SEÇİM YAKLAŞINCA VERECEĞİZ'

Herkes tarafından merak edilen olası bir ittifakla ilgili Babacan, ittifakların sadece seçim dönemi için yapıldığını sonrasının gönül birlikteliği olduğunu söyledi. Babacan, kendi partisinin ittifak yapıp yapmayacağıyla ilgili, bu kararı seçim dönemi yaklaştığında vereceklerini söyledi.