RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Halk TV’deki Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda; Kıbrıs Türkünün onuru ve bağımsızlığı için mücadeleler veren Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözlerle ilgili inceleme başlatılmıştır." açıklamasını yaptı.

RTÜK Başkanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ayşenur Arslan'ın şu sözlerini içeren videosunu da paylaştı:

"Halil Falyalı kendini, TMT Türk Mukavemet Teşkilatı'nın üyesi olarak tanıtırdı. Türk Mukavemete Teşkilatı adada, yakın hinterlandında suikastlarla bilinen, illegal diyelim, yarı resmi bir oluşumdu."

HALİL FALYALI SUİKASTİ

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Halil Falyalı, Çatalköy’de akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırının ardından, koruma şoförü olay yerinde yaşamını yitirdi.

Saldırıda, başından ve vücudundan isabet alarak ağır yaralanan Falyalı, ilk olarak Girne Akçiçek Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalesinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne, ardından Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Falyalı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Halil Falyalı'nın öldürülmesiyle ilgili İstanbul'da 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin "Söylemez Kardeşler" olarak bilinen suç örgütünün lideri Mustafa Söylemez ile 2 adamı olduğu belirtildi. Şüphelilerin cinayetin ardından KKTC'den tekne ile Türkiye'ye geçtiği kaydedildi. Şüphelilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunun sürdüğü ifade edildi.