Anayasa Mahkemesi, Berkin Elvan’ın ailesinin yaptığı bireysel başvuruyu ‘mağduriyetinize bizi ikna etmelisiniz’ diyerek reddedince baba Sami Elvan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını açıkladı.

AYM, Gezi Direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle vurulan ve 11 Mart 2014’te 15 yaşındayken hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesinin bireysel başvurusunu reddetti.

Berkin Elvan’ın ailesi, 30 Mart 2015’te yaşam hakkının ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği iddiasıyla AYM’ye başvurmuştu. AYM kararında, “Bir bireysel başvurunun kabul edilebilmesi için başvurucunun sadece mağdur olduğunu ileri sürmesi yeterli olmayıp ihlalden doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğini yani mağdur olduğunu göstermesi veya mağdur olduğu konusunda Anayasa Mahkemesi’ni ikna etmesi gerekir” denildi.

‘BUNLARIN KARARINI ZATEN TANIMIYORUZ’

BirGün’e konuşan baba Sami Elvan kararla ilgili şunları söyledi: “Bütün haklarımızı aramaya devam edeceğiz. Biz bunların kararını zaten tanımıyoruz, bugüne kadar da kendi adımıza olumlu bir karar verdiklerini hiç görmedik. Bu şu anlama geliyor, Berkin’in mahkemesinin sonucunun da bu doğrultuda olacağını gösteriyor. Umarım ülkemizde adil bir şekilde yargı olur, herkes hak ettiğini bulur. Biz elimizden gelen her şeyi yapıp bu davayı sürdüreceğiz, peşini bırakacak değiliz. Ben olmasam bile çocuklarım bunun peşini bırakmayacak ben bundan eminim. Sonuç ne olursa olsun, ülkemizde adaletin olmadığını ve insanların iki dudağının arasında olduğunu hepimiz biliyoruz.” dedi. AİHM’e başvurmayı planladıklarını aktaran Sami Elvan, avukatların bu doğrultuda hazırlıklarını yaptığını belirtti.

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen  dava, bilirkişi keşif raporu için ek süre istediğinden 19 Haziran’a ertelenmişti.