Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un kendisine ‘sendika üyesi gazetecileri istifa etmeye zorlaması’ yönünde baskı uyguladığını belirterek istifa eden Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya istifasını geri çekerek görevine döndü.

Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Küçükkaya, anlaşmazlığın çözüme kavuşturulduğunu duyurdu. Türkiye Gazeteciler Sendikası ise konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Sendikanın ve gazete çalışanlarının talebi Küçükkaya’nın göreve dönmesi, Cumhuriyet’in sendikasızlaştırma baskılarına son vermesi yönündeydi.

"KRİZLER DE ÇÖZÜLMEK İÇİNDİR"

Küçükkaya’nın "100. yıl mesajı" başlığını taşıyan ve vakıf yönetimiyle anlaştıklarını açıkladığı yazısında ‘krizlerin çözülmek için’ olduğunu belirterek, "İsimler değil, aslolan Cumhuriyet’tir..." dedi. Küçükkaya’nın yazısı şöyle:

"Dört gün önce (29 Temmuz 2021) üç yıldır büyük bir onur ve gururla yürüttüğüm Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden, 27 yıldır bir üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğum gazetem Cumhuriyet’ten istifa ettiğime yönelik dilekçemi Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’na sunmuştum...

Evet... Bu yaşadığımız süreç bir krizdi... Krizler de çözülmek içindir... İsimler değil, aslolan Cumhuriyet’tir...

Bu kararımın ardından Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun’la önceki gün bir görüşme gerçekleştirdik. 97 yıllık Cumhuriyet geleneği, bize yine doğru yolu gösterdi. Bu yol, tartışarak “en iyiyi” bulmaktı. Zaman zaman farklı düşüncelere sahip olsak da demokrasiyi içine sindirmiş bir kurum olarak bir masanın etrafında en sert şekilde fikirlerimizi savunur ama kendimiz için değil, Cumhuriyet için doğru olanı buluruz. Yine öyle oldu...

Cumhuriyet Vakfı’yla Cumhuriyet emekçileri üç yıldan bu yana omuz omuza yürümektedir. Birçok sıkıntıyı bu birliktelik sayesinde aşmıştır. Bu süreçte, sıkıntıları aşmada Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un büyük katkısı olmuştur...

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin, tüm Cumhuriyet çalışanlarının ve gazetenin gerçek sahibi Cumhuriyet okurlarının daveti üzerine bugün itibarıyla görevimin başına dönüyorum...

Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını hem gazetemizin 100. yılını Cumhuriyet emekçileriyle ve Cumhuriyet okurlarıyla birlikte karşılayacağız... Asırlık çınarımız Cumhuriyet’in 7 Mayıs 2024’te yapılacak büyük 100. yıl kutlamasına bir yanımızda Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı, diğer yanımızda sendikamızın bağlı olduğu Türk-İş Başkanı’yla geleceğiz.

Sözün özü... Sen çok yaşa Cumhuriyet!.."

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya 29 Temmuz’da hem görevinden hem de gazeteden istifa ettiğini açıkladı.

Küçükkaya Twitter'dan yaptığı açıklamada gazetenin sahibi durumundaki Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'un sendika karşıtı tavrı nedeniyle görevine devam etmeyi uygun bulmadığını söyledi.

Ardından Cumhuriyet Gazetesi, Küçükkaya'nın istifası ve gazetedeki sendikal faaliyetlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "TGS’nin başlattığı Toplu Sözleşme görüşmesi, bugün saat 11.00’de Cumhuriyet gazetesinde başlamıştır. Bu yasal süreç devam edecektir. Cumhuriyet yönetimi sendikal faaliyetlere karşı değildir. Sendika, uzun yıllardır Cumhuriyet gazetesinde örgütlüdür" dedi.

Bir gün sonra TGS başlanması beklenen toplu iş sözleşmesi görüşmelerine işverenin yanaşmadığını bu nedenle de toplantı günü belirlenemediğini açıkladı.