Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Danışma Kurulu üyesi olduğu için, hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlanan, yerine kayyım atanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul 24'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Bilgen, tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Kampüs Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

'İNSAN HAKLARINA KATKIDA BULUNDUM'

Duruşmada söz alan Bilgen, gazete ile organik bir bağının olmadığını, sadece gazetenin Danışma Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

O dönem Ankara'da bulunmasından dolayı gazetenin karar alma işleyişine katılmadığını belirten Bilgen, sadece insan hakları ihlalleri konusunda önerilerde bulunduğunu söyledi.

Avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Ardından esasa ilişkin mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak”, "örgüt propagandası yapmak" suçlamalarından Bilgen’in beraatını isterken, “Örgüt üyesi olmak” suçlamasından dosyanın Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden DTK davasıyla birleştirilmesi için dosyanın ayrılmasına karar verilmesini istedi.

KARAR

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Bilgen’e yöneltilen "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak” ve “Örgüt propagandası” suçlarından beraatına karar verirken, "Örgüt üyesi olmak" suçundan da dosyanın tefrik edilmesine hükmetti.