Yeni Şafak gazetesi, 'HDP'li belediye PKK'ya böyle para aktarıyor' başlığıyla servis ettiği bir 'haberle' Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen'i hedef gösterdi.

Koronavirüs salgını dolayısıyla yoksullarla dayanışmak amacıyla başlatılan ve Kars Belediyesi'nin de desteklediği 'Kardeş Aile Kampanyası'nı da hedef alan gazete, 'HDP’li Kars Belediyesi, öldürülen, yaralanan ya da cezaevinde bulunan PKK'lıların ailesine doğrudan yardım ulaştıramayınca çareyi 'kardeş aile' formülünde buldu' ifadeleri kullandı.

Bununla da yetinmeyen Yeni Şafak gazetesi, Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında, 'Dosyası kabarık' başlığıyla Bilgen hakkında daha önce açılan soruşturma ve dosyaları da habere ekledi.

Yeni Şafak'ın haberlerini ve tutumunu eleştiren Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, basın yoluyla yapılan saldırıyı Artı TV'de yayınlanan Haber Aktüel programında Bahar Kılıçgedik'e değerlendirdi.

Yeni Şafak'ın haberini "İftira ve düzmece senaryolar ile hayır işlerini bile kriminalize etme çaresizliği' olarak değerlendiren Ayhan Bilgen, Yeni Şafak'ın gazetecilik de geldiği noktayı, "Eskiden Yeni Şafak ve bazı muhafazakar gazeteler imamın keçisi çalındığında 'İmam keçi çaldı' diye haber yapılmasından rahatsız olur tepki verirlerdi. Şimdi o rolü kendileri oynamaktan memnunlar" sözleriyle değerlendirdi:

"Deyim yerindeyse gazetecilik tabiriyle düğmeye basılmış bir durum var. Bu gün sabah aynı merkezden hazırlandığı açıkça görülebilecek bir haberi herkes rahatlıkla okuyabilir. Hayatının bir kısmı gazetecilikle geçmiş birisi olarak doğrusu en azından mesleğin buraya gelmiş olmasından bir utancı paylaşmam lazım.

Ben geçmişte Yeni Şafak gazetesinde serbest kürsüde yazılar yazan birisiyim. O zaman da iyi hatırlıyorum özellikle 28 Şubat döneminde meşhur bir ifade vardı, ‘İmamın keçisi çalındığında, merkez medya ‘imam keçi çaldı’ diye haber yapar’ diye Yeni Şafak yazarları sürekli bu göndermeyi yaparak medyanın yalan, iftira dolu haberlerini eleştiri konusu yaparlardı.

Şimdi galiba aynı rol onlara kaldı. Artık merkez medya onlar dolayısıyla insanların hakkını hukukunu iftiralarla, yalan haberlerle, kumpas haberlerle bu kadar kolay gasp etme yetkisini kendilerinde görüyorlar."

'ASIL HEDEFLERİ KARDEŞ AİLE KAMPANYASI'

Yeni Şafak gazetesinin haberiyle ilgili bir yasal sürecin de başlayacağını belirten Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, asıl hedefin 'Kardeş Aile Kampanyası' olduğunu söyledi:

İşin esasına dair doğrusu ben ciddiye alıp cevap vermeye bile lüzum görmüyorum ama hukuki süreci başlatacağız. Genel Merkezimiz, 'Kardeş Aile Kampanyası'yla ilgili muhtemelen girişimlerini yapacak. Hukuki girişimlerini, tekzip ile ilgili girişimlerini yapacak. Biz de belediye olarak yapacağız. Burada iliştirilmiş bir haber var. Asıl hedef, Kardeş Aile Kampanyası’ndan duyulan rahatsızlık. Belediyelerin kampanya ile partiye verdiği destek. Bunu kriminalize etmek, bunun üzerinden 'örgüte para aktarmak' gibi bir haber çıkartmak gerçekten ironi olsun diye söylüyorum taktire şayan bir gazetecilik başarısı. O da kara bir leke olarak basın tarihinde hak ettiği yeri bulacak.

'BİZİM KAYYIMLA İLGİLİ HİÇ BİR KORKUMUZ YOK'

Haberlerin kayyım atamak için bir bahane yaratma anlamına da geldiğini ifade eden Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kars halkının her şeyin farkında olduğunu ifade etti:

"Bizim kayyımla ilgili hiçbir kaygımız korkumuz yok. Biz hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yapmadık, şehirde her şey son derece şeffaf, halk her şeyin farkında. Burada, yerel bürokrasi de, yerel medya da, sivil toplum örgütleri de hangi koşullarda belediyecilik yaptığımızı ve nasıl bir enkazdan bir kurumsal yapı çıkardığımızı görüyor. Biz hem salgına karşı yürüttüğümüz kampanyada bütün imkansızlığa rağmen diğer belediyelerden geri kalmayacak bir performans ortaya koyduk. Arkasından gelecek muhtemel ekonomik krize yönelik de tedbir boyutunda kooperatif çalışmaları istihdam çalışmaları, küçük üreticiyi teşvik edecek işler yapmaya çalışıyoruz. Belli ki bu birilerini rahatsız ediyor."

'UYUŞTURUCU BAĞIMLISI, SABIKALARI KABARI KİŞİLERİ KULLANIYORLAR'

Akademisyenlere, gazetecilere, hukukçulara ve siyasetçilere yapılan uygulamaları hatırlatan Artı TV Diyarbakır muhabiri Bahar Kılıçgedik’in, bu tip haberlerin bir iddianame ya da fezleke dönüşüp dönüşmeyeceğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, "Kayyım atamanın elbette ki bir mantığı, bir hukuku ve gerekçesi pratikte elbette ki yok da, ama hiçbir şey bulunamadığı için geçen hafta yaşadığımız olay buraya uyuşturucu bağımlısı, sabıkası sicili kabarık birkaç kişi geliyor ve bu kişiler 6 ay önce bizim şikayetimiz üzerine gidip bizim 'kendilerini örgüte, dağa gönderdiğimiz' şeklinde beyanlarda bulunuyorlar. Bu hangi mantık üzerine yapılmışsa bu günkü merkez medyanın yaptığı da odur. Ancak bu düzeyde kendilerine yöntem geliştiriyorlar. Maksatları buysa ve bunu yapmak için malzeme arayışı içerisindelerse biz çok açık tavrımızı koyuyoruz.

'TEK BİR ŞÜPHE, KAYGI, ŞAİBE ORTAYA KOYSUNLAR BUGÜN BIRAKMAYA HAZIRIZ'

Eğer bu şehirde bizim yaptıklarımızla ilgili bir tek şüphe, kaygı ve şaibe oluşturacak şey ortaya koysunlar biz bugün bırakmaya da hazırız. Bu şehir biraz temizliği gördü, bu şehir biraz rüşvet olmadan, yolsuzluk, kayırmacılık, ayrımcılık yapılmadan hizmeti gördü. Bu galiba birilerini rahatsız ediyor."

'BURADA GÖREVDEN ALMANIN AKP AÇISINDAN ANLAMI İNTİHARDIR'

Siyasi iktidarın kayyım girişiminin Kars’ta nasıl bir tepkiyle karşılaşacağını değerlendiren Ayhan Bilgen, “Çok açık söylüyorum kendi bindikleri dalı keserler” yanıtı verdi:

Bu şehir, dayatmaya, oldu bittiye çok sert tavır koyar. Bize oy veren vermeyen ayrım yapmaksızın söylüyorum ilk sandıkta bunun telafisi imkansız cevabını alırlar. İktidar partisinin iki milletvekili var. Diğer milletvekili bendim ve istifam dolayısıyla boşalmış oldu. Son seçimde MHP ile kurdukları ittifak zaten hala kendi tabanından kabul görmüş onayanmış değil. Eğer seçimlerde tüm haksızlıklara rağmen yapamadıklarını kayyımla alıp birilerine armağan etmeyi denerlerse yani geçmiş dönemin yönetimi fiilen sandık yoluyla gelemediğinde atama yoluyla tekrar gelme hesabı yapıyorsa ki bunu şehirde dillendirenler var. Sosyal medyada ‘gününüz doldu’, ‘yakında gideceksiniz’, ‘yeniden orayı yöneteceğiz’ diye yazıyorlar. Biz bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz takipsizlik soruşturmaya ihtiyaç olmadığı cevaplarını alıyoruz. Buradan çok net bir biçimde söylüyorum. Burada görevden almanın anlamı AKP açısından intihardır. Buradan bir medet, nemalanma hesabı yapanlar varsa yanlış hesap yapıyorlar.

Kaynak: Artı Gerçek