Tazminat, kamplarda bugüne kadar kalmış 2 bin göçmen arasında paylaştırılacak

Avustralya, ülkeye yasadışı yollarla gelen göçmenlerin gönderildiği ve taşeron şirketlerin işlettiği kamplarda kalanlara 70 milyon Avustralya doları (yaklaşık 187 milyon TL) tazminat ödemeyi kabul etti.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç ziyaretine ilişkin açıklama: Türkiye'ye geleceklermiş, yorulmasınlar Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç ziyaretine ilişkin açıklama: Türkiye'ye geleceklermiş, yorulmasınlar

Tazminat, kamplarda bugüne kadar kalmış 2 bin göçmen arasında paylaştırılacak.

BBC Türkçe'nin İngiltere'de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesinden aktardığına göre Avustralya hükümeti ve taşeron şirketler, kamplardaki koşulların kamuya açık bir oturumda duyulmaması için böyle bir uzlaşma yoluna gitti.

Avustralya'nın para karşılığı Papua Yeni Gine ve Manus Adaları'na inşa ettirdiği, taşeron şirketlere işlettirdiği kamplarda kalanlar, insanlık dışı koşullarda tutulduklarını söyleyerek ülkeye dava açmıştı.

Birleşmiş Milletler de kamplardaki koşulların insanlık dışı olduğuna karar vermişti.

Avustralya Göç Bakanı Petter Huddon ise hükümetin suçlamaları kesin bir dille reddettiğini, davada uzlaşma yoluna gittikleri için davayı kaybetmiş sayılmayacaklarını belirtti.