Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, ''Sıcak havalarda aşırı çay ve kahve içmek harareti alır denir. Oysa ki bu, vücuttaki sıvı kaybını artırır'' dedi.

 

Öztürk, yaptığı açıklamada yaz mevsiminin başlamasıyla sıcakların önlem alınamaz düzeylere çıkabildiğini belirtti. Günlük hayatın içinde insanların sıklıkla sıcağa maruz kalabildiğini ifade eden Öztürk, ''Sıcağa maruz kalmak 'sıcak çarpması' dediğimiz olaya yol açabiliyor. Bu durum bazen ciddi neticeler de doğurabiliyor. Aşırı sıcağa maruz kalmak, vücudun ve beynin dengesiz çalışmasına, beyinde bazı zararlı maddelerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor'' diye konuştu.

 

''KASLAR ÇALIŞMAYI BIRAKIYOR''

Sıcak çarpmasının en önemli etkisinin vücuttaki sıvı, elektrolit ve tuz kaybı olduğunu dile getiren Öztürk, ''Sıcak çarpmasında damarlar kasılıp gevşeme yapamıyor, elektrolit ve tuz kaybı yaşanabiliyor, vücut aşırı su kaybedebiliyor'' dedi.

 

Sıcak çarpmasının evreleri hakkında da bilgi veren Öztürk, şunları kaydetti:

''İlk olarak vücut aşırı su kaybı yaşamaya başlıyor. Damarlardaki su miktarı azalıyor. Aşırı sıcağa maruz kalan beyin, normal çalışmamaya ve sıcakla baş edememeye başlıyor. Kaslar çalışmayı bırakıyor. Kramplar başlıyor. Beyinde ödem meydana gelebiliyor. İlk belirtiler; baş ağrısı, bulantı, kusma, aşırı yorgunluk, sinir ve vücutta güç kaybı olarak görülüyor. Bir süre sonra vücut terlemeyi de bırakıyor ve kırmızıya dönüyor. Kişi hareketsiz kalabiliyor ya da nöbetler geçirebiliyor. Kişilerde kan basıncı değişiklikleri başlayabiliyor. Beyinde damar tıkanıklığı görülebildiği gibi, beyin kanamaları da başlayabiliyor.''

 

''RİSK GRUPLARI SICAĞA MARUZ KALMASIN''

Sıcak çarpmasının daha çok çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları ve sistemik hastalığı olanları etkilediğini anlatan Öztürk, ''Ayrıca sıcak altında aşırı fiziksel güç harcayanlar, sıcakta egzersiz yapanlar da bu risk grubuna giriyor. Risk grubundakiler mümkünse sıcak havaya fazla maruz kalmamalı, terlemeyi kolaylaştıracak giysiler giymeli ve sık sık serin yerde dinlenmeliler'' diye konuştu.

 

SOĞUK İÇECEKLER İÇİLMELİ

Halk arasında sıcak havalarda yapılan yanlışlara da dikkati çeken Öztürk, şunları ifade etti:

''İnsanlar sıcak havalarda 'harareti azaltır' düşüncesiyle çok fazla çay ve kahve tüketebiliyor. Oysa ki sıcak havada çay ve kahve içmek harareti almaz, artırır. Sıcak içecekler vücutta sıvı kaybını artırıyor. Bu da damarlardaki kasılma ve gevşemeyi etkiliyor. Bu nedenle de sıcak çarpmasını kolaylaştırıyor. Sıcak havalarda sıcak içeceklerden ziyade soğuk içecekleri tercih etmeliyiz. Su ya da tuz kaybettiğimiz için az tuzlu bir ayran, meyve suyu gibi içecekler daha yararlıdır. Ayrıca bol miktarda sebze ve meyve tüketimi de sıcak çarpmasını engeller. Aşırı sıcaklarda olabildiğince çay, kahve, sıcak içecekler ve alkolden uzak durmak gerek.'' (Bugün)