Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) yapılan seçimde Zühtü Arslan’ın yeniden başkan seçilmesi sonrasında Yargıtay Başkanı ve Adalet Bakanı'nın yorumları hukukçulardan tepki çekti.

Saldırı sonrası Akşener'den açıklama: Korkmuyorum Recep Bey! Saldırı sonrası Akşener'den açıklama: Korkmuyorum Recep Bey!

Arslan'ın, iktidarın işaret ettiği isim İrfan Fidan’ı geçerek başkan olması üzerine “Saray kaybetti” yorumları yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Çok sevindiler. Sevinmeye devam etsinler. Zühtü Bey bizim arkadaşımız” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın AYM eleştirilerine Bozdağ da katıldı ve “Bireysel başvuruyla ilgili AYM kuruluş ve yargılama usulleri hakkındaki kanunda bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Bakanlık olarak bunu çalıştık” dedi.

EMİNAĞAOĞLU: TEDİRGİNLİKLERİ VAR

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'a konuşan hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay Başkanı Akarca’nın AYM eleştirisine tepki gösterdi. Arslan’ın daha önce iki kez AYM başkanı seçilmesinin “iktidar etkisiyle olduğu” yönünde tartışmalar yaşandığını anımsatan Eminağaoğlu, şunları kaydetti:

“Bekir Bozdağ, Zühtü Arslan için ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ demek istiyor. Arslan’ın özellikle KHK’ler konusundaki tutumu kabul edilebilir değildi. Ancak AKP’nin görmek istemediği toplu karşı oyların öne çıktığı dönemlerde Arslan, karşı oy veren üyeler içinde oldu. Bu durum kuşkusuz AKP’de rahatsızlık yarattı. Başkanlık seçiminde iktidar, Arslan karşısında yer alıp, açıkça taraf olmasına rağmen Arslan’ın seçilmesi kuşkusuz AKP cephesinde rahatsızlık yarattı. Ancak Bozdağ, AYM’de başkanlık seçimini ayrı tutarak, diğer oylamalarda kendilerinin beklemediği bir sonucun ortaya çıkmayacağını ifade etmek istiyor. İktidar hukukun üstünlüğünü değil, kendi gücünün üstün olduğunu, yüksek yargı organlarının da bunun dışına çıkamayacağını her konuyu fırsat bilerek ifade etmekten geri durmuyor. Bu da kendilerindeki tedirginliği açıkça gösteriyor.”

ERKAN: TELKİNİN DOĞALLAŞMASI ÇOK TEHLİKELİ

Hukukçu Doğan Erkan mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin hükümleri içeren anayasanın 138. maddesine işaret etti. “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında hâkimlere tavsiye ve telkinde dahi bulunamaz” diyen Erkan, Bozdağ’ın açıklamasının iki noktada bu maddeyle bağdaşmadığını söyledi.

Erkan, “Cumhurbaşkanının aday işaret ettiğini açıkça inkâr etmiyor. Sadece ‘Sevinmesinler’ diyor. Buradan aksinden ispat yorum kuralıyla, seçimi kaybeden adayın işaret edildiğine, ona oy verilmesine dönük telkin veya tavsiyede bulunduğuna dair zımni kabul var. Bunun doğallaşması çok tehlikeli bir yargıya müdahale biçimi” dedi. Erkan, “İkinci olarak geçmişte ve bizzat AKP kapatma davasında birlikte çalıştıklarını söyleyerek aslında ‘O da hanemizde’ demiş oluyor. Bakan, bu tür mantık çelişkileriyle şecaat arz ederken sirkatin söylüyor” diye konuştu.