Sinema dünyasının yıldızlarından, eski California valisi Arnold Schwarzenegger, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı için geldiği Paris’te Fransa Parlamentosu’na konuk oldu.

Schwarzenegger burada yaptığı konuşmada, temiz enerji devriminin gerekliliğine vurgu yaptı.

Hollywood yıldızı kürsüye yöneldiği sırada, parlamentoda kendisi ile selfie çektirmeye çalışanların çabaları kameralara yansıdı.

Euronews'in haberine göre Arnold Schwarzenegger, “Burası gerçek bir dünya. Benim geldiğim film setleri gibi bir dünya değil. Görsel efektler yok. Özel efektler yok. Sonunu nasıl bağlayacağımızı bildiğimiz, daha iyi bir son kurgulayacağımız bir hikaye de yok. Bu gerçek bir dünya. Film setinde değiliz. Akıllı bir yol izlemenin zamanı geldi artık. Yeni bir devrimin zamanı, bir temiz enerji devriminin zamanı” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın başkanlığını yürüten Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, konferansta anlaşmaya vardıkları taslak metnin üzerinde Cuma gününe kadar çalışacaklarını söyledi.

Laurent Fabius, “Bu taslak çok önemli bir yol aldığımız anlamına geliyor. Ancak bence herkes de kabul edecek ki daha fazla odaklanmalı ve Cuma gününden önce bazı konuları netleştirmeliyiz. Sadece çevreyle ilgili değil yaşamla ilgili de konuşuyoruz” dedi.

Paris’teki konferansta üzerinde anlaşmaya varılan 42 sayfalık metinde, mücadele yöntemleri arasında fosil yakıtlardan kurtulmak için gelişmekte olan ülkelere yapılacak mali yardımlar da yer aldı.