Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü gündemle toplanan Arap Birliği Dışişleri bakanları, İran'ı diğer Ortadoğu ülkelerinin içişlerine karışmakla ve bölgede istikrara zarar vermekle suçladı.

Suudi Arabistan'ın talebi üzerine bugün Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid başkanlığında dışişleri bakanları seviyesinde düzenlenen olağanüstü toplantı sonrasında yayınlanan sonuç bildirgesinde; "Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluğuna yapılan saldırılardan dolayı İran'ın kınanmasının kararlaştırıldığı" belirtildi.

Cezayir, Tunus ve Ürdün dışındaki 18 ülke dışişleri bakanlarının Kahire'deki toplantısının ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, ortak basın toplantısı düzenledi.

Zayid, toplantıda Arap ülkeleriyle İran arasındaki meseleler, Suriye krizi ile İran'ın Lübnan ve Irak'a müdahalesinin ele alındığını belirterek, "İran bizim komşumuz. Bu sebeple konumunu belirlemesi gerekiyor. İran, Batı ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor ama Arap ülkelerine karşı bu yönde bir adım atmıyor" dedi.

'İRAN İÇİN KOMİTE KURULACAK'

Arabi ise İran konusundaki gelişmeleri takip etmek ve konseyin mart ayında yapılacak devlet başkanları toplantısına sunmak üzere bir komite kurulacağını
belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr de Suudi Arabistan'ın İran'ın ihlallerini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği nezdinde gündeme getirdiğini ve tüm bu kuruluşların İran'ı kınadığını, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da (İİT) bu konuyla ilgili bir toplantı düzenleyeceğini ifade etti.

'TERÖRE DESTEK VERMEKTEN VAZGEÇMELİ'

Cubeyr, "İran'ın komşu ülke olarak kalabilmesi için teröre destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini aksi takdirde Arap ülkelerinin muhalefetiyle karşılaşacağını" belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ocak'ta aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Riyad yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. (Sputnik Türkiye)