Nusaybin ile Suriye sınırındaki mayınlı alana giren çocuklar, buldukları bir anti tank mayınını demir sanarak satmak istedi

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Suriye arasındaki mayınlı bölgede çocukların buldukları bir mayını satmak için götürdükleri hurdacı almayınca cadde üzerine bırakmaları, polisi alarma geçirdi.

Nusaybin ile Suriye sınırındaki mayınlı alana giren çocuklar, buldukları bir anti tank mayınını demir zannederek satmak için hurdacıya götürdü. Hurdacı, gördüğü cismin mayın olduğunu anlayınca, çocuklardan boş bir yere bırakıp polise haber verilmesini istedi. Bunun üzerine çocuklar, mayını Kışla Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerine bırakıp kaçtı. Mayını gören çevre sakinleri durumu hemen polise haber verdi.

Yüksekovahaber'de yer alan habere göre olay yerine gelen polis ekipleri, caddeye güvenlik şeritleri çekerek önlem aldıktan sonra Mardin Emniyet Müdürlüğü'nden bomba uzmanı ekip çağrıldı. Bomba uzmanları inceleme yaptıktan sonra kontrollü bir şekilde mayını cadde üzerinden alıp, olası bir facianın önüne geçti. Uzmanlar, anti tank mayını olduğunu belirlediği patlayıcının uygun bir yerde kontrollü şekilde imha edileceğini belirtti.

Cadde üzerindeki esnaftan Hasan Dağ, Suriye sınırında daha önce bir çocuğun mayına basması sonucu bacağının koptuğunu belirterek, "Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Biran önce bu mayınların temizlenmesini istiyoruz" dedi.