Ankara JİTEM Davası’ndaki beraat kararının bozulmasının ardından ilk duruşma 15 Ekim’de görülecek.

Dava avukatlarından Nuray Özdoğan, taraflara gönderilen “Gelmediğiniz takdirde yokluğunuzda duruşma yapılacak” ihtarıyla, sanıklara “gelmeyin” mesajı verildiğini savundu.

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin kaybedilerek infaz edilmesine ilişkin Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, Korkut Eken ve Ayhan Çarkın’ın da bulunduğu 19 sanık hakkında verilen beraat kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından 23 Mayıs’ta bozuldu. Kararın bozulmasının ardından ilk duruşmayı 15 Ekim’e veren Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, müşteki ve sanıklara duruşma tebligatı gönderdi.

Tebligatta, “Gelmediğiniz takdirde yokluğunuzda duruşma yapılacak” ihtarı yapılması dikkat çekti. 

MAHKEMEDEN SANIKLARA ’GELMEYİN’ UYARISI

Mezopotamya Ajansı’ndan Gökhan Altay’ın haberine göre, söz konusu ihtarla sanıklara üstü kapalı “gelmeyin” mesajı verildiğini söyleyen dava avukatlarından Nuray Özdoğan, “İstinaf kararı esasa dair bir bozma olup, bölge idare mahkemesi delillerin yeterince değerlendirilmediği, sanık Ayhan Çarkın’ın beyanlarının maddi olaylarla ilgisinin yeterince araştırılmadığı, bu suçların belli bir organizasyon kapsamında işlenip işlemediği, olaylar arasında irtibatın yeterince değerlendirilmediği ve benzeri gerekçelerle beraat kararını bozdu. İstinaf, olaylara dair ciddi bilgiler ve deliller sunan tanıkların beyanlarının yeterince değerlendirmediğine karar verdi. Bu dosyadaki deliller, sanıkların örgütlü bir suç kapsamında, JİTEM örgütlenmesi kapsamında bu suçları işlediğini göstermektedir” dedi.

‘MAHKEME TÜM YARGILAMA BOYUNCA SANIKLARA NEZAKETLİ DAVRANDI’

Yerel mahkemenin delilleri görmezden gelerek beraat kararı verdiğini ifade eden Özdoğan, “Bu karardan sonra yerel mahkemenin yapması gereken, kaçma ve delilleri karartma ihtimalleri yüksek olan sanıkların öncelikli tutuklu yargılanmalarına karar vermek olmalıydı. Ancak mahkeme, tüm yargılama boyunca sanıklara gösterdiği nezaketi devam etmiş, gönderdiği duruşma ihtarında sanıkların duruşmaya gelmemeleri halinde yokluklarında duruşmaya devam edeceğini bildirmiştir. Mahkeme müştekilere de aynı içerikte tebligat göndermiştir” diye konuştu.

‘TRAFİK KAZASI DAVALARINDA BİLE BÖYLE YAPILMIYOR’

Mahkemenin yaptığı ihtarın sanık ve müştekilere aynı düzlemde yaklaşımın göstergesi olduğunun altını çizen Özdoğan, “Oysa burada devlet içerisindeki bir organizasyon üyelerinin işlediği cinayetler soruşturuluyor. Mahkemenin sanıklara yönelik bu tebligatı, JİTEM davasını yargılamama yönündeki tutumunun devam edeceğine işaret ediyor. Mahkemenin en azından cinayetler işlemekle suçlanan sanıkları duruşmaya gelmelerini sağlaması ve gerekirse zorla getirme işlemi yapması beklenirdi. Trafik kazalarında bile beraat kararı bozulduktan sonra sanıkların duruşmalara celbi mutlaka sağlanır, ifadeleri alınır ve deliller yeniden değerlendirilir” diye konuştu. 

DAVAYA DAİR

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da aralarında bulunduğu zorla kaybedilen veya infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı. 20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.

Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman hakkında, “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçundan dava açıldı.