Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında olduğu eski Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkındaki yargılamaya bugün devam edildi.

Savcılığın; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “cinsel yönelim” ile ilgili hutbesinde yer alan “Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi” ifadelerini iddianameye aktarmadığı ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın, 24 Nisan 2020 tarihinde; “cinsel yönelimler” ile ilgili hutbesi eleştiri konusu olmuştu.

Ankara Barosu, hutbeyi eleştiren yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklama üzerine Ali Erbaş, baro yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Dönemin baro yönetimi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Eski baro yönetimi hakkında açılan davanın ikinci duruşması, bugün yapıldı.

Dönemin Ankara Baro Başkanı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, duruşmada; hutbenin bir bölümünün iddianameye aktarılmamasını gündeme getirdi.

“HASTALIKLARI BERABERİNDE GETİRMESİ VE NESLİ ÇÜRÜTMESİ”

ANKA’dan Gürkan Demirtaş’ın haberine göre, “Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi” cümlesi çıkarılan hutbe, iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ey insanlar, İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti, yılda yüzbinlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim…"

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan ve o tarihte okunan hutbenin ilgili bölümü ise şöyle:

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz, bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

Mahkeme, yargılanan avukatların beraat kararı verilmesi taleplerini, yargılamanın bu aşamasında reddederken, duruşmayı 9 Mart 2022’ye erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara'daki Hacı Bayram Camisi’nde verdiği hutbeye ilişkin, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması” başlıklı açıklama yayınlamıştı. O dönem Ankara Baro Başkanı olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve yönetim kurulu hakkında “Kamu görevlisine dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklaması nedeniyle görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı.