Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar arasında geçen konuşmayı bugünkü köşesine taşıdı. "Tüm anketlerde Türk toplumunun artık yüzünü Batı'ya dönmek istediği sonucunun çıktığını" söyleyen Acar, "Asıl AK Parti seçmeni Batı’ya dönmek istiyor” dedi. 

Altaylı'nın, "Türk halkı Batı'ya dönüyor, döndürüyor" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Faruk Acar’ı fikirlerini samimiyetle söylemekten kaçınmaması nedeniyle sık sık Teke Tek’te ağırlarım.

Geçen Pazartesi kendisinden çok önemli bir şey öğrendim.

Ben AK Parti liderinin ve etkin isimlerinin Türkiye’nin yüzünü Batı’ya dönmesi gerektiği yönündeki söylemlerinin çok da inandırıcı olmadığı eleştirisini getirince Faruk Acar şunu söyledi:

“Hayır samimi. Çünkü bu artık bir zorunluluk. Yaptığımız tüm anketlerde, tüm saha çalışmalarında Türk halkının artık yüzünü Batı’ya dönmek istediğini görüyoruz. Çok açık. Çok net biçimde. Son zamanlarda anketlerde bu çıkıyor karşımıza. Türk halkı artık Ortadoğu’dan ve Arap coğrafyasından Türkiye’ye fayda gelmeyeceğini, bu ülkelere siyaseten asla güvenilmeyeceğini, bunların Türkiye’ye sadece ve sadece sorun getirdiğini gördü ve anladı. Bu yüzden de Türkiye’nin geleceğini Batı’da görüyor. Cumhurbaşkanımızın söylemi halkın bu isteğinin tezahürüdür.”

Bu cümlesi üzerine Faruk Acar’a şunu sordum:

“Buna AK Parti seçmeni de dahil mi?”

Aldığım yanıt ilginçti.

“Evet. Asıl AK Parti seçmeni Batı’ya dönmek istiyor”